Hlavní navigace

Zase ta rodičovská! Prosím..

• (neregistrovaný) 85.160.7.---

12. 10. 2007 9:45

Dobrý den,
    už se v tom zase motám.. Zaměstnankyně nastoupila na HPP jako prodavačka v 01/02. Dva měsíce na to nastoupila na neschopenku, potom na mateřskou, nakonec na RD. O nic nežádala písemně, bylo to na základě telefonické domluvy.. V roce 04 porodila další dítě, zase jakoby "automaticky" čerpala další RD. V 8/04 byly dítěti 3 roky, paní nemůžeme sehnat..
    Na druhou stranu, za tu dobu se firma přestěhovala (jedná se o FO - takže změnila trvalý pobyt) a zároveň se i přesunula prodejna. Sice není problém toto všechno zjistit podle IČ na internetu, ale může se na to vymlouvat.. Telefonní číslo zůstalo stejné, pokud ona cokoli potřebovala, tak se vždycky dovolala.. Zrovna tak se několikrát stěhovala ona, což vím podle adres, kam jsem jí zasílala potvrzení příjmů kvůli přídavkům...
    CO TEĎ S TÍM??!! Zatím jsem jí poslala doporučený dopis na všechny známé adresy s žádostí, aby se ozvala, abychom to nějak vyřešily.. Nicméně to vypadá, že se zřejmě neozve..
    Může po nás chtít odstupné? Není problém, aby nastupila do práce, firma funguje dál, jenom jinde.. A v tom je taky háček, v roce 02 jsme ještě neměli ošetřené pracovní smlouvy a je tam místo výkonu práce Praha 1, teď je prodejna na Praze 3... Já prostě nevím, co s tím???

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2007 9:55

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Zase ta rodičovská! Prosím..
      Doklady jsou v nepořádku, ale já to zkrátím. Dítěti byly v srpnu 07 (zřejmě jste se upsala a napsala v 8/04) 3 roky. Tím tí skončila rodičovská dovolená, protože ta je jen do 3 let. Od té doby má neomluvenou absenci, protože ona se měla den po 3. narozeninách vrátit do práce nebo požádat o poskytnutí nepl. volna, které ale nejste povinni jí povolit. Neučinila nic z toho, takže jí rovnou pošlete zrušení prac. poměru pro hrubé porušení povinností (doporučeně a na doručenku). Pracovní poměr skončí dnem, kdy si ho převzala nebo pokud nepřevezme, tak posledním dnem uložení na poště.

• 13. 10. 2007 8:04

beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

. Telefonní číslo zůstalo stejné, pokud ona
      >>cokoli
      >>potřebovala, tak se vždycky dovolala.. Zrovna tak se
      >>několikrát stěhovala ona, což vím podle adres, kam
      >>jsem
      >>jí zasílala potvrzení příjmů kvůli přídavkům...
      >>CO TEĎ S TÍM??!! Zatím jsem jí poslala doporučený
      >>dopis na všechny známé adresy s žádostí, aby se
      >>ozvala,
      >>abychom to nějak vyřešily.. Nicméně to vypadá, že se
      >>zřejmě neozve..
      >>Může po nás chtít odstupné? Není problém, aby
      >>nastupila do práce, firma funguje dál, jenom jinde.. A
      >>v tom
      >>je taky háček, v roce 02 jsme ještě neměli ošetřené
      >>pracovní smlouvy a je tam místo výkonu práce Praha 1,
      >>teď
      >>je prodejna na Praze 3... Já prostě nevím, co s
      >>tím???
      >
      >Doklady jsou v nepořádku, ale já to zkrátím. Dítěti
      >byly v srpnu 07 (zřejmě jste se upsala a napsala v 8/04)
      >3 roky. Tím tí skončila rodičovská dovolená, protože
      >ta je jen do 3 let. Od té doby má neomluvenou absenci,
      >protože ona se měla den po 3. narozeninách vrátit do
      >práce nebo požádat o poskytnutí nepl. volna, které ale
      >nejste povinni jí povolit. Neučinila nic z toho, takže
      >jí rovnou pošlete zrušení prac. poměru pro hrubé
      >porušení povinností (doporučeně a na doručenku). Pracovní
      >poměr skončí dnem, kdy si ho převzala nebo pokud
      >nepřevezme, tak posledním dnem uložení na poště.
      asi ano, ale váhala bych s hrubým porušením, domnívám se, že pochybila i fy, která měla Z-kyni kontaktovat před uplynutím 3 let dítěte a už tak se vyvarovat nemožnosti kontaktu-pokud ona doloží, že z důvodu péče o dítě nemůže nastoupit (nemá školku apod.) nemůže jí fy dát výpověď pro hrubé porušení, dejme tomu pro nesplňování požadavků,ale ona má v prac.smlouvě jiné místo výkonu práce a to lze změnit jen s oboustran.souhlasem, pokud ona nebude souhlasit,pak co ? jisté je to, že Z-ele nekontaktovala, měla nastoupit nebo oznámit,že nemůže nastoupit,ale nevím,zda je tak jednoznačné hrubé porušení ?

• 13. 10. 2007 23:33

Firma nemá žádnou povinnost zaměstnankyni kontaktovat a upozorňovat ji, že jí bude končit rodičovská. Ani v ostatním nemáte pravdu. Rozhodující, že např. nemá pro dítě školku apod. To může dokládat jak chce a na to firma vůbec nemusí brát zřetel a i kdyby žádala o další volno, nemusí jí být vyhověno. Podstatné je, že rodičovská dovolená je pouze do 3 let dítěte a den poté se měla vrátit do práce, což neučinila. Ovšem pokud by se chtěla vrátit (a učinila tak hned po těch třetích narozeninách, čili po skončení rodičovské), pak by měla právo se vrátit na místo výkonu práce, které má ve smlouvě a pak by to firma musela nějak řešit - buď by jí umožnila tam pracovat nebo by se dohodli na ukončení poměru nebo a by jí dali výpověď a odstupné. Nicméně ona do práce nenastoupila a zaměstnavatele ani nekontaktovala. Od srpna má tím pádem neomluvenou absenci.

• 15. 10. 2007 6:38

ano, to je všechno pravda, vím, že Z-el nemá povinnost poskytnout nepl.volno, ona má nastoupit nebo rozvázat, ale aby se právě tomuto problému Z-el vyhnul, domnívám se, že ji měl sám kontaktovat před uplynutím 3 let, i když to není jeho povinnost, pokud by ji tehdy již nezastihl, ona by nereagovala, mohl jí už v srpnu napařit absenci a neřešit to až v říjnu a mám pocit, že jsem někde něco četla právě o nemožnosti nastoupit - ona nastoupit chce a nemá kam dát dítě a asi se to někdy může stát - připadá mi v tom případě přinejmenším divné dát jí hrubé porušení-to samozřejmě asi nebude výše popisovaný případ, ale kdyby byl-pak byste také dala hrubé porušení ?

• 15. 10. 2007 9:11

Podívejte, tím, že ji nekontaktoval se ničím neprovinil. On ji prostě kontaktovat nemusí, ona si musí hlídat konec rodičovské sama. S poukazováním na to, že jí zaměstnavatel nepřipoměl, že jí bude končit rodičovská, by neuspěla. Naopak - ona na to musí myslet sama a ona měla zkontaktovat jeho. To je totiž její problém, ne jeho. Je pravda, že ji měli uhánět dříve, když jí skončila rodičovská a ona se neozvala. S tou nemožností nástupu, když nemá kam dát dítě jste možná četla, tak je na tom více maminek, ale zaměstnavatel skutečně toto nemusí zohledňovat. Buďto se dohodnou na neplaceném volnu nebo ne. Já bych jí teď poslala to zrušení pro hrubé porušení a k tomu byl jí napsala, že od srpna má neomluvenou absenci a ať se přijde dohodnout na skončení prac. poměru a pak že to hrubé porušení stáhneme. Pokud by se neozvala a nedohodla, platilo by to zrušení. To hrubé porušení proto, že má tak dlouhou neomluvenou absenci. Ta tam prostě je, to nijak nezpochybníte.

• 15. 10. 2007 9:44

já nic nezpochybňuji :) to bylo doporučení pro zaměstnavatele, alespoň my takto jednáme, i když to zaměstnavateli zákon nepřikazuje, kontaktujeme ve vlastním zájmu zaměstnankyni již před 3. rokem, aby právě nedocházelo k nejasnostem a zbytečnému prodlužování, kdyby se neozvala a dohadům - jak to má právě Z-el, který v říjnu řeší to, co měl už mít vyřešeno v srpnu.

• 15. 10. 2007 9:56

Původně se Jana ptala, jak to řešit, aby jí pak nemuseli ještě platit odstupné. Pokud nechtějí platit odstupné (a kdo by taky chtěl), pak to musí řešit jedině dohodou o skončení prac. poměru nebo využít toho, že má neomluvenou absenci - a prac. poměr jí zrušit.

• 15. 10. 2007 14:46

Jana (neregistrovaný) 85.160.2.---

Až teď jsem si všimla, jaká se tu rozpoutala diskuse :-))
      Já (ze strany zaměstnavatele) jsi jsem vědoma, že jsem jí měla upozornit na změnu adresy, rovněž do nových pracovních smluv už nepíšeme přesnou adresu prodejny, ale jen třeba v jakékoli provozovně v Praze.. Chybama se člověk učí.. Dělám mzdy jen pár lidem, s MD a RD začínám nabírat zkušenosti až teď, když se mi začínají objevovat. Jen bych nerada, aby firma kvůli tomu, že jsem je třeba neupozornila včas neměla problémy. Na druhou stranu ta prodavačka ušila dost velkou habaďůru na ně, takže snad je aspoň trošku soudná... Moc vám děkuju, a před p.Jiřkou znovu hluboce smekám :-)))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).