Hlavní navigace

Prodej auta v majetku

  • (neregistrovaný) 80.188.117.---

    12. 10. 2007 13:51

    Jen bych si chtěla potvrdit, že uvažuji správně:
    - fyzická osoba plátce DPH pořídila na leasing os. automobil - nejedná se o N1, tudíž neuplatňovala DPH, v r. 2006 po doplacení leasingu auto zařazeno do majetku, nyní vyřazeno do osobního užívání jen běžným účetním zápisem a v případě prodeje zdaněno dle § 10 - DPH při vyřazení neodvádím, neboť nebylo uplatněno,
    - rovněž fyzická osoba plátce DPH pořídila před začátkem podnikání automobil, který následně vložila do OM, DPH neuplatnila, jedná se o M1 tudíž OA, nyní prodává - není ještě odepsáno - můžu rovněž vyřadit jednoduchým účetním zápisem do osobního vlastnictví a následně prodej zdanit dle § 10? Neuplatním tím už ale zbývající odpisy a tak je asi v tomto případě výhodnější v majetku ponechat prodat dle § 7 a uplatnit zůstakovou cenu do výdajů. DPH ani v tomto případě neodvádím.
    Uvažuji opravdu správně????
    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2007 17:12

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: prodej auta v majetku
      >Jen bych si chtěla potvrdit, že uvažuji správně:
      >- fyzická osoba plátce DPH pořídila na leasing os.
      >automobil - nejedná se o N1, tudíž neuplatňovala DPH, v
      >r. 2006 po doplacení leasingu auto zařazeno do majetku,
      >nyní vyřazeno do osobního užívání jen běžným účetním
      >zápisem a v případě prodeje zdaněno dle § 10 - DPH při
      >vyřazení neodvádím, neboť nebylo uplatněno,

      Ano.

      >- rovněž fyzická osoba plátce DPH pořídila před
      >začátkem podnikání automobil, který následně vložila do OM,
      >DPH neuplatnila, jedná se o M1 tudíž OA, nyní prodává
      >- není ještě odepsáno - můžu rovněž vyřadit
      >jednoduchým účetním zápisem do osobního vlastnictví a následně
      >prodej zdanit dle § 10? Neuplatním tím už ale zbývající
      >odpisy

      Zůstatkovou cenu uplatníte i v § 10 - podle odstavce 5, věty třetí. Rozdíl je v tom, že v § 10 můžete počítat rozdíl mezi příjmem a výdajem jen do nuly, kdežto při danění v § 7 můžete prodat se ztrátou (zůstatková cena HM je podle § 24/2/b ZDP daňově uznatelným výdajem). Další rozdíl je v tom, že při prodeji OM Vám případný zisk z prodeje bude vstupovat do vyměřovacích základů pro SP a ZP (naopak ztráta z prodeje Vám vyměř. základy sníží).

      a tak je asi v tomto případě výhodnější v
      >majetku ponechat prodat dle § 7 a uplatnit zůstakovou cenu
      >do výdajů. DPH ani v tomto případě neodvádím.
      >Uvažuji opravdu správně????
      >Moc děkuji

    • 13. 10. 2007 10:02

      Jiřka II (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: prodej auta v majetku
      Moc děkuji za odpověď - přiznám se, že u § 10 jsem úplně zapoměla na tu možnost uplatnit zůstatkovou cenu - to je tak jak to člověk dělá jednou za čas. Takže jste mě potěšila - děkuji!! :-)



      >>Jen bych si chtěla potvrdit, že uvažuji správně:
      >>- fyzická osoba plátce DPH pořídila na leasing os.
      >>automobil - nejedná se o N1, tudíž neuplatňovala DPH,
      >>v
      >>r. 2006 po doplacení leasingu auto zařazeno do
      >>majetku,
      >>nyní vyřazeno do osobního užívání jen běžným účetním
      >>zápisem a v případě prodeje zdaněno dle § 10 - DPH
      >>při
      >>vyřazení neodvádím, neboť nebylo uplatněno,
      >
      >Ano.
      >
      >>- rovněž fyzická osoba plátce DPH pořídila před
      >>začátkem podnikání automobil, který následně vložila
      >>do OM,
      >>DPH neuplatnila, jedná se o M1 tudíž OA, nyní prodává
      >>- není ještě odepsáno - můžu rovněž vyřadit
      >>jednoduchým účetním zápisem do osobního vlastnictví a
      >>následně
      >>prodej zdanit dle § 10? Neuplatním tím už ale
      >>zbývající
      >>odpisy
      >
      >Zůstatkovou cenu uplatníte i v § 10 - podle odstavce
      >5, věty třetí. Rozdíl je v tom, že v § 10 můžete
      >počítat rozdíl mezi příjmem a výdajem jen do nuly, kdežto
      >při danění v § 7 můžete prodat se ztrátou (zůstatková
      >cena HM je podle § 24/2/b ZDP daňově uznatelným
      >výdajem). Další rozdíl je v tom, že při prodeji OM Vám
      >případný zisk z prodeje bude vstupovat do vyměřovacích
      >základů pro SP a ZP (naopak ztráta z prodeje Vám vyměř.
      >základy sníží).
      >
      > a tak je asi v tomto případě výhodnější v
      >>majetku ponechat prodat dle § 7 a uplatnit zůstakovou
      >>cenu
      >>do výdajů. DPH ani v tomto případě neodvádím.
      >>Uvažuji opravdu správně????
      >>Moc děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).