Hlavní navigace

Paušální výdaje od roku 2008

  • (neregistrovaný) 89.31.40.---

    13. 10. 2007 0:00

    Ráda bych od příštího roku přešla na paušální výdaje, vedu nyní DE, jsem fyzická osoba. Nemám žádný majetek na odpisování, předpokládám ke konci roku nějaké pohledávky a závazky.Prosím též o radu, jak upravit daňové přiznání na konci tohoto roku o skladové zásoby, předpokládám že se zásoby přičtou do příjmů, ale jak to bude s příjmem za prodej tohoto zboží v příštím roce?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2007 14:44

      Renata (neregistrovaný) 85.160.189.---

      Re: Paušální výdaje od roku 2008
      Dobrý den,
      paušální výdaje můžete uplatnovat i když vedete danovou evidenci,
      můžete se na konci roku rozhodnout, že je pro Vás výhodnější
      uplatnit výdaje paušálem, než uplatnit skutečné výdaje a tak to provést.
      Jelikož v daňové evidenci je příjmem až skutečnost, že jste
      platbu skutečně obdržela, myslím, že není nutné přičítat žádné zásoby, jelikož jejich prodej se projeví v příjmech za následující
      období. Navíc vždy ke konci zdanovacího období je povinnost provést inventarizaci majetku (tudíž i zásob) a archivovat záznam o ní. I v případě odepisování majetku můžete uplatnit výdaje paušálem, výše odpisů se uvádí v danovém přiznání zvlášt v tabulce
      Výdajů dle §5,odst.23, které snižují nebo zvyšují hospodářský výsledek.
      Pokud máte sklad a pokud odebíráte zboží na faktury
      a prodáváte na faktury (usuzuji z informace o pohledávkách a závazcích), stejně se Vám evidence těchto skutečností nevyhne.
      Doporučuji určitě dál vést daňovou evidenci a na konci roku dle
      hospodářského výsledku se rozhodnout.
      S pozdravem Renata

    • 13. 10. 2007 15:28

      Hana (neregistrovaný) 82.100.0.---

      Re: Paušální výdaje od roku 2008
      Samozřejmě, že je nutné upravit základ daně dle § 23 odst. 8 ZDP, pokud se paní rozhodne v roce 2008 uplatňovat výdaje paušálem. Pokud jste si na 100% jistá, že v roce 2008 už nepovedete DE, ale budete uplatňovat výdaje paušálem, můžete základ daně upravit rovnou v přiznání za rok 2007. Pokud si nejste jistá, jak to v roce 2008 bude, podejte přiznání bez úpravy a pokud se opravdu rozhodnete uplatňovat v roce 2008 výdaje paušálem, podáte dodatečné přiznání za rok 2007, kde základ daně upravíte. Co se týká Vašeho dotazu ohledně příjmů z dodaněných zásob - je samozřejmě příjmem daňovým. Zásoby tím dodaněním pouze vyjímate z daňových výdajů, protože pokud se v roce 2008 prodají, uplatníte z tohoto příjmu již výdaje paušálem. Nevím, jestli se vyjadřuji srozumitelně, snad ano.

    • 13. 10. 2007 20:28

      Renata (neregistrovaný) 85.160.171.---

      Re: Dotaz pro paní Hanu
      Paní Hano,
      úplně jste mě Vaší odpovědí zaskočila. Neplatí toto jen pro
      přechod na účetnictví a z účetnictví a pro podnikatele, kteří
      ukončují činnost nebo jsou v likvidaci?
      Nějak si to neumím v praxi představit, v DE se přece daní jen
      skutečné příjmy a výdaje...
      Prosím, zkuste mi to dovysvětlit...
      Děkuji

    • 14. 10. 2007 10:55

      Hana (neregistrovaný) 82.100.0.---

      Re: Dotaz pro paní Hanu
      paní Renato, zkuste si prvně přečíst ten § 23 odst.8 - tam je vše popsáno. Takhle se postupuje u OSVČ, která ukončí nebo přeruší činnost, nebo změní skutečné výdaje na výdaje paušálem. Přečtěte si to celé až do konce.

    • 14. 10. 2007 12:21

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Dotaz pro paní Hanu
      Paní Hano, dovoluji si doporučit přečtení § 23/8 do konce i Vám. K Vašemu vyjádření: "Co se týká Vašeho dotazu ohledně příjmů z dodaněných zásob - je samozřejmě příjmem daňovým. Zásoby tím dodaněním pouze vyjímate z daňových výdajů, protože pokud se v roce 2008 prodají, uplatníte z tohoto příjmu již výdaje paušálem" podotýkám, že neprodané zásoby zboží ze základu daně nevyjímáte, nýbrž je dodaňujete. Při dalším prodeji vstupuje do základu daně pouze kladný rozdíl ceny. A pouze k tomuto kladnému rozdílu bude možné uplatnit v roce 2008 paušální výdaj.

    • 14. 10. 2007 18:11

      Hana (neregistrovaný) 82.100.0.---

      Re: paní Zdeně
      Máte samozřejmě pravdu paní Zdeno, já tohle vím, četla jsem ten § opravdu mockrát, protože mi neustále někdo přerušuje podnikání, bohužel jsem zapomněla napsat, že paušál už uplatní pouze z onoho rozdílu. Dodatečně se omlouvám

    • 14. 10. 2007 20:46

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: paní Zdeně
      Tak to Vás docela lituji:-) Ale asi sama dobře víte, kolika drobným živnostníkům nic jiného, než přerušování, zkrátka nezbývá. Nebýt té vysoké zátěže MZD a minimálních plateb pojistného, podnikali by celý rok. MZD se sice od příštího roku zbaví, ale pojistné zůstanou a navíc si je ani neodečtou.

    • 14. 10. 2007 20:59

      Hana (neregistrovaný) 213.211.56.---

      Re: paní Zdeně
      To máte naprostou pravdu. Navíc bude i pojistné vyšší, když si o ně nebudou moci snížit vyměř. základ. Tohle straší i mě samotnou:-(

    • 16. 10. 2007 23:00

      Míla (neregistrovaný) 89.31.40.---

      Re:
      Děkuji za odpověď ohledně skladových zásob. Paušální výdaje budou pro mne asi opravdu jednodušší, nežli vedení evidence. Ale trošku jste mě zaskočily poznámkou ohledně pojistného, o které se nebude snižovat základ daně. Můžete to prosím upřesnit? Díky.

    • 16. 10. 2007 23:28

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re:
      Upřesní to novela zákona o daních z příjmů, která vejde v platnost od 1.1.2008. Výdaje na na SP a ZP (také na nemocenské pojištění na denní dávku v nemoci), které hradí poplatník s příjmy z podnikání podle § 7 (a jiní poplatníci, vyjmenovaní v zákoně), se nám přestěhují z § 24/2/f), tedy z daňově uznatelných výdajů, do § 25/1/g) a stanou se z nich výdaje daňově neuznatelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).