Hlavní navigace

Změna zaměstnavatele převedením činnosti

  • (neregistrovaný) 194.228.198.---

    13. 10. 2007 18:53

    Ctěl bych poradit, zda existuje nějaký jednoduchý způsob vyčlenění určité činnosti z podniku A (a.s.) do podniku B (s.r.o.) včetně zaměstnanců tak, aby se jim nemuselo vyplácet žádné odstupné. Něco jako vyčlenění části podniku? Můžete mi poradit kde to v zákonech najdu?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2007 19:02

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: změna zaměstnavatele převedením činn
      Podívejte se na Zákoník práce, § 338 a 339. Pokud zaměstnavatel B souhlasím s převzetím zaměstnanců z podniku A se všemi jejich právy a povinnostmi, pak o tom informuje zaměstnance a k určitému datu je převede. Souhlas zaměstnanců se nevyžaduje. Pro ně se nic nemění, jejich prac. smlouvy zůstávají v platnosti, tzn. pracují na místě dle pracovní smlouvy a vykonávají práci dle prac. smlouvy, mzdové účetnictví normálně pokračuje dál (nejde o ukončení prac. poměru a nástup do nového), akorát že se jejich zaměstnavatel bude jmenovat jinak.
      Pokud by se ale mělo měnit něco ve smlouvě (místo výkonu práce, druh práce), pak musíte získat jejich souhlas. Pokud by nesouhlasili, pak nezbývá než je nechat pracovat kde jsou, nebo se s nimi na skončení domluvit nebo dát výpověď (a odstupné).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).