Hlavní navigace

Ukončení pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 82.142.64.---

    16. 10. 2007 10:45

    Dobrý den,
    Prosím o radu:
    Zaměstnanec nastoupil do naší firmy dne 3.5.2007, od 13.5.2007 je práce neschopný, nepřinesl lístek na peníze, ani ukončení pracovní neschopnosti . O zaměstnanci jsme neměli a nemáme žádnou zprávu ("nezvěstný"). Až 10.10.2007 jsem se dozvěděla, že údajně nastoupil na výkon trestu.
    Jak dále postupovat? Jak ukončit s takovým zaměstnancem pracovní poměr?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 10. 2007 11:00

      foxxi (neregistrovaný) 90.176.131.---

      Re: Ukončení pracovního poměru
      To je dost těžké. Pokud se Vám neohlásil a dosud Vám nedoložil má neomluvenou absenci. Pro absenci mu výpověď. Jinak je to dost obtížné. I když je je VT je to Váš zaměstnanec má nárok na dovolenou, musíte za něj odvádět ZP, SP atd...

    • 16. 10. 2007 11:08

      Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

      Re: Ukončení pracovního poměru
      Pokud mi zaměstnanec nedodá lístek na peníze, obvykle kontaktuji ošetřujícího lékaře.Někdy zaměstnanci již nejsou nemocní ,pracují jinde ap...Takto se to urychlí.Ověřila bych si, do kdy měl PN a pak bych ukončila PP pro absenci.Ovšem budete muset za dobu absence za něj odvést zdravotní pojištění.

    • 16. 10. 2007 11:22

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Ukončení pracovního poměru
      To stále zaměstnance vedete nemoc. dávky? Měli jste si zjistit hned, když ukončil PN - na konci měsíce - pokud zaměstnanec nedodá lístek na peníze, značí, že něco není v pořádku. Pokud ošetřující lékař potvrdí, že je dotyčný dál nemocný, tak vedete nemoc (bez zaplacení), ale pokud by oznámil, že PN ukončil, tak jste mohli řešit ihned. § 55 řeší okamž. zruš. PP, pokud byl zaměstnaneac pravomocně odsouzen. Těžko nyní budete ze zaměstnance dostávat peníze (např. za ZP...)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).