Hlavní navigace

Přesný počet dnů dovolené na celý rok

• (neregistrovaný) 89.176.37.---

16. 10. 2007 22:36

Dobrý večer,nevím jak oslovit. Mám menší dotaz ohledně dovolené. Dělám dlouhý krátký týden. Zajímá mě počet dnů dovolené kolik mám nárok na celý rok a jestli je možné aby zaměstnavatel mohl krátit dovolenou jen proto,že dělám krátký dlouhý týden. Tím mám na mysli,že strhávání 1/5 dne za jeden den dovolené je normální? Tím pádem tedy pokud mám nárok na dovolenou podle zákona 20 dnů,způsobem kterým to děla můj zaměstnavatel v podstatě přijdu o pět dní minimálně. což nepovažuji zrovna za zákonné jednaní. Možná se mýlím.

Děkuji za odpověď
    Jedličková Tereza

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2007 1:28

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Přesný počet dnů dovolené na celý ro
      Vy nepracujete pravidelně 5 dní v týdnů, máte tedy nepravidelně rozvrženou prac. dobu. V takovém případě se nárok na dovolenou přepočítává takto: počet všech plánovaných směn v celém roce (jen plánované, ne přesčasové) x počet týdnů dovolené ve firmě (tj. 4 nebo 5) : 52,14 (což je průměrný počet týdnů v roce). Vyjde počet dní dovolené na celý rok, např. místo 20 dnů vyjde jen 16 dnů. Dovolenou si pak vybíráte pouze ve dnech, kdy máte plánovanou směnu. Např. máte v tom týdnu pracovat po, st, pá. Vezmete si dovolenou a budete celý ten týden doma, ale z dovolené Vám ubudou jen 3 dny, protože jste si vzala dovolenou jen za ty dny, kdy jste měla mít směnu. V ostatní dny jste směnu mít neměla, takže v tyto dny si ani dovolenou neberete. Každý den dovolené Vám pak je proplacen tolika hodinami, kolik měla v tom dni činit směna (např. v po jste měla dělat 11 h, dostanete zaplaceno 11 hodin).
      Zaměstnavatel tedy nepostupuje správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).