Re: Mateřská dovolená a OSVČ
Řešila jsem stejný problém. Podnikání jste nemusela přerušovat, stačí, když prohlásíte, že sam. výděl. činnost nevykonáváte osobně. Bylo by asi lepší pro tento argument mít asi i nějakou oporu - třeba někoho na DPP. Jinak bohužel nezáleží na tom, jestli pobíráte mateřskou z nemoc.pojištění OSVČ nebo z prac. poměru. Důležité je to, že činnost jako OSVČ nevykonáváte osobně. Na stránkách ČSSZ je to i napsáno, ale pokud na nějakou sociálku zavoláte, nebudou to vědět(má zkušenost). Na můj dotaz, jak se dokazuje to, že nevykonáváte práci osobně, mi odpověděli, že čestným prohlášením. Na dotaz, jestli to nějak kontrolují mi odpověděli, že ne:-)
Re: Mateřská dovolená a OSVČ
V jedné diskuzi jsem se ale dočetla, že pokud pobírám mateřskou z jednoho pracovního poměru, mohu si vydělávat na jiném pracovním poměru. Takže jako OSVČ prostě nemohu? Nebo nemohu vůbec a ta informace je špatně? A co když si nechám přerušenou živnost a budu fakturovat. Stejně v průběhu toho roku přejdu na rodičovský příspěvek a budu tedy obnovovat živnost a podávat daňové přiznání. Půjde mi někdo zkontrolovat v jakých měsících jsem fakturovala? Ivana
Re: Mateřská dovolená a OSVČ
Cituji ze stránek ČSSZ:
"Za některé doby nárok na výplatu dávky nevzniká. Nárok na výplatu nemocenského, ošetřovného a peněžité pomoci v mateřství není za dobu, po kterou:
• pojištěnec vykonává v pojištěné činnosti, ze které dávka náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost"
Takže nesmíte OSOBNĚ vykonávat činnost, fakturovat můžete. Nejde o výdělek, ale jak tu činnost vykonávate. Ovšem rozhodně nedoporučuji fakturovat při přerušené živnosti - to nesmíte. Jestli Vás někdo přijde zkontrolovat, to samozřejmě nevím, každopádně je tam velká pravděpodobnost, že by se na při případné kontrole z FÚ přišlo.
Re: Mateřská dovolená a OSVČ
>Dobrý den,
>pročetla jsem příspěvky kolem přivýdělku při mateřské
>a jsem z toho mírně zmatená, protože se mi zdá, že si
>různě odporují. Proto zde napíšu přesně svoji situaci
>a poprosím o co nejlepší řešení. Dne 31.7. jsem
>přerušila svou živnost. Od 1.8. jsem nastoupila do HPP a od
>8.8. jsem na nemocenské. 5.3. mám termín porodu.
>Chápu, že nějaký měsíc před porodem požádám o mateřskou
>dovolenou, ale není mi jasné v jaké fázi bych si mohla
>obnovit živnost? Z některých příspěvků mi vyplývá, že na
>ŽL list si mohu vydělávat už na mateřské, protože
>mateřská mi plyne z pracovního poměru.
Ano, je to tak. Nemocenské dávky pobíráte z pojištění, které vzniklo z pracovního poměru a v tomto prac. poměru jste marod. Samostatná výdělečná činnost ale není pracovní poměr, tady jste zdravá, jako rybička:-)
některé příspěvky
>tvrdí, že při mateřské nesmí být vůbec žádný výdělek a
>lze to až při rodičovské dovolené. Objasní mi to
>prosím někdo? :-) Děkuji Ivana
Pokud by Vám plynuly nemocenské dávky z nemocenského pojištění OSVČ (nikoliv ze zaměstnání, jak je tomu ve Vašem případě), pak byste nemohla osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost - vždyť jste nemocná:-)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Zaměstnavatelé musí do konce dubna dohlásit informace o zaměstnancích
Důchody porostou seniorům rychleji, projeví se to však zřejmě až v roce 2029
Padesát tisíc jako základ? Výpočet důstojné mzdy rozvířil sítě, lidé mluví o výsměchu
Zvláštní zkrat ministerstva, postavit si hlavu u zdravotních benefitů je absurdní
Stát označuje nové hlášení za stabilní, firmy ale hlásí chyby a chaos
Nevinný prodej domácí slivovice může skončit likvidační pokutou
17. 10. 2007 14:14
Dobrý den,
pročetla jsem příspěvky kolem přivýdělku při mateřské a jsem z toho mírně zmatená, protože se mi zdá, že si různě odporují. Proto zde napíšu přesně svoji situaci a poprosím o co nejlepší řešení. Dne 31.7. jsem přerušila svou živnost. Od 1.8. jsem nastoupila do HPP a od 8.8. jsem na nemocenské. 5.3. mám termín porodu. Chápu, že nějaký měsíc před porodem požádám o mateřskou dovolenou, ale není mi jasné v jaké fázi bych si mohla obnovit živnost? Z některých příspěvků mi vyplývá, že na ŽL list si mohu vydělávat už na mateřské, protože mateřská mi plyne z pracovního poměru. Některé příspěvky tvrdí, že při mateřské nesmí být vůbec žádný výdělek a lze to až při rodičovské dovolené. Objasní mi to prosím někdo? :-) Děkuji Ivana