Hlavní navigace

Náhrada škody placená VZP

  • (neregistrovaný) 153.2.247.---

    18. 10. 2007 10:39

    Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, při kontrole pojišťovna konstatovala, že vina je na naší straně z důvodu nezajištění dostatečných bezpečnostních opatření. Nyní nám VZP přeúčtovala náhradu škody - náklady spojené s ošetřením zaměstnance - mohu tyto náklady vyúčtovat na 545, nebo spíš 52x nedaňově?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2007 7:29

      kojot (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: náhrada škody placená VZP
      Domnívám se, že se doslova nejedná o škodu, ale jedná se o provozní daňově uznatelný náklad a já bych to spíše účtoval na 548 - ostatní provozní náklady. A nebude Vám toto alespoň částečně hradit pojišťovna, které platíte zákonné pojištění zaměstnanců? Vyčkejte prosím ještě na reakce ostatních.

    • 19. 10. 2007 7:59

      Emily (neregistrovaný) 153.2.247.---

      Re: náhrada škody placená VZP
      Zákonné pojištění platíme Kooperativě, a ta právě došla k závěru, že se jedná o úraz v důsledku našich nedostatečných bezpečnostnostích opatření, toto sdělili VZP, takže VZP nám zaslala "Výzvu k zaplacení náhrady škody" s vyčíslením náhrady za léčení zaměstnance.

    • 19. 10. 2007 9:12

      kojot (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: náhrada škody placená VZP
      I po Vašem vysvětlení se stále domnívám, že se nejedná o škodu, hodnotím to ve smyslu odst. 2 § 25 zákona o dani z příjmu. Osobně bych tento náklad účtoval do daňově uznatelných ostatních provozních nákladů. Myslím si, že tento náklad přímo souvisí s podnikáním, přestože jste zřejmě porušili určitá zákonná ustanovení ohledně bezpečnosti práce. Případnou pokutu, která by ještě mohla následovat bych neuznal, ale výše uvedený náklad ano.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).