Hlavní navigace

Základní sleva na dani-nástup 18.10.2007

  • (neregistrovaný) 62.209.251.---

    19. 10. 2007 11:48

    Přijali jsme zaměstnance dne 18.10.2007.Do 17.10. pracoval jinde.
    Můžu mu uplatnit slevu na dani za měsíc říjen nebo až za listopad?
    A má nárok na dovolenou 3,5 dne?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2007 12:17

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: základní sleva na dani-nástup 18.10.
      slevu s největší pravděpodobností uplatnil u předchozího zaměstnavatele, takže může podepsat daň. prohlášení u Vás - v říjnu zdaníte zálohovou daní (bez slevy na poplatníka), od listopadu slevu na poplatníka již uplatní u Vás
      bude mít nárok na D za odprac. dny (do konce roku je méně než 60PD), takže pokud nebude nemocný, tak bude mít nárok na 2/12 nároku, což je 3,5 dne (20 PD celor. nárok)

    • 19. 10. 2007 12:51

      bb (neregistrovaný) 212.152.169.---

      Re: základní sleva na dani-nástup 18.10.
      Za 10/07 slevu u vás neuplatní, neboť má podepsané prohlášení
      u původ.zaměstnav. Až od listopadu.
      Budete mu vyplácet dovolenou i za říjen, protože přišel od jiného zaměstnavatele, tedy za 3 měsíce.

    • 19. 10. 2007 12:56

      Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

      Re: základní sleva na dani-nástup 18.10.
      Musím oponovat, nebude mít odpracováno 60 dnů, bude mít nárok jen na dovolenou za odpracované dny.

    • 19. 10. 2007 13:05

      iveta (neregistrovaný) 62.209.251.---

      Re: základní sleva na dani-nástup 18.10.
      Děkuji za odpovědi.ale co ta dovolená? teď opravdu nevím,už se to tady hodněkrát probíralo.když mu navazuje zaměstnanecký poměr tak v roce měl odpracováno 60 dnů nebo se bere u nového zaměstnavatele?a jak poznám,že mu dovolenou za říjen neproplatil bývalý zaměstnavatel?

    • 19. 10. 2007 13:27

      Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

      Re: základní sleva na dani-nástup 18.10.
      Cituji § 212:
      Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část.

      V tom případě můžete zkoumat, zda poměry navazují nebo nenavazují. Jestliže u tohoto zaměstnavatele neodpracoval 60 dnů, tak mu přísluší dovolená pouze za odpracované dny podle § 214. Tam nerozhoduje, jestli PP navazuje, ani se nezkoumá, v kolika měsících je odpracoval.

      Za říjen mu dovolenou starý zaměstnavatel neproplatí, protože podle nového ZP na ni nemá od něj nárok, protože tam nebyl celý měsíc. A kdyby náhodou proplatil, tak vás se to netýká.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).