Hlavní navigace

DPH doprava v EU

  • (neregistrovaný) 85.132.158.---

    20. 10. 2007 21:22

    Dobrý večer, prosím poradil by někdo s touto složitější situací v DPH? Tuzemský dopravce pro plátce DPH v Německu zajistí přepravu zboží ze Slovenska do Německa, ale přepravu neuskuteční sám tento dopravce, využije služeb jiného přepravce, tuzemskou společnost, také plátce DPH. Tato situace nastane často proto, aby tuzemský dopravce v době, kdy je sám vytížen a nemůže uspokojit požadavek odběratele, o tohoto odběratele do budoucna nepřišel.
    1. Najatý dopravce vyfakturuje tuto přepravu tuzemskému dopravci, který ho najal. Fakturuje mu přepravu s DPH nebo bez?

    2. Tuzemský dopravce fakturuje dále tuto dopravu do Německa s daní nebo bez?

    Nevím jak to správně udělat, ale nějak mi nesedí, když jsem viděla faktury jednak mezi tuzemskými dopravci a dále do Německa bez DPH.
    Všem děkuji za názor

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2007 10:11

      an (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: DPH doprava v EU
      V případě, že dodavatel zboží objedná přepravu od českého plátce daně, který zboží přepraví do jiného členského státu pro osobu tam registrovanou k dani, ve vašem případě do Německa, je přeprava fakturována přepravcem s českou DPH. Dodavatel zboží používá toto přijaté plnění pro uskutečnění své ekonomické činnosti, proto při splnění dalších podmínek § 72 a § 73 zákona o DPH uplatní nárok na odpočet.

      Na následné „přeúčtování" služby je nutné nahlížet stejně, jako by přepravní služba byla poskytována přímo dodavatelem zboží. Jde tedy o přepravu zboží mezi dvěma členskými státy, kdy se stát, ve kterém se místo zahájení přepravy (ČR), liší od státu, který vydal DIČ příjemci přepravní služby (Německo). V souladu s § 10 odst. 3 zákona o DPH je místem plnění Německo. Služba není předmětem českého zákona o DPH. Dodavatel vystaví daňový doklad podle § 33 zákona o DPH, kde uvede sdělení, že v souladu s § 10 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., je místo plnění u poskytnutých služeb mimo území ČR. Povinnost přiznat a zaplatit daň ve státě místa plnění má příjemce služby. Dodavatel uvede plnění na řádek 510 svého daňového přiznání.

    • 21. 10. 2007 19:02

      Irena (neregistrovaný) 85.132.158.---

      Re: DPH doprava v EU
      >Na následné „přeúčtování" služby je nutné nahlížet
      >stejně, jako by přepravní služba byla poskytována přímo
      >dodavatelem zboží. Jde tedy o přepravu zboží mezi
      >dvěma členskými státy, kdy se stát, ve kterém se místo
      >zahájení přepravy (ČR), liší od státu, který vydal DIČ
      >příjemci přepravní služby (Německo). V souladu s § 10
      >odst. 3 zákona o DPH je místem plnění Německo. Služba
      >není předmětem českého zákona o DPH. Dodavatel vystaví
      >daňový doklad podle § 33 zákona o DPH, kde uvede
      >sdělení, že v souladu s § 10 odst. 2 zákona č. 235/2004
      >Sb., je místo plnění u poskytnutých služeb mimo území
      >ČR. Povinnost přiznat a zaplatit daň ve státě místa
      >plnění má příjemce služby. Dodavatel uvede plnění na řádek
      >510 svého daňového přiznání.
      >
      Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).