Hlavní navigace

Zvláštní režim odpisů VHA

  • (neregistrovaný) 217.117.217.---

    21. 10. 2007 18:57

    Naše firma nakupuje výherní hrací přístroje v různých pořizovacích cenách, odepisují se prý podle toho, na jakou dobu mají povolení EZÚ, tzn. podle zvláštního režimu. Patří tedy do dlouhodobého nehmotného majetku a tudíž se budou odepisovat jen ty, co mají pořizovací hodnotu nad 60.000,- Kč a ty s nižší se odepíší přímo do nákladů jako drobný majetek??? Děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2007 19:21

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Zvláštní režim odpisů VHA
      Výherní hrací automat je snad hmotným majetkem a tedy limit pro odepisování je cena vyšší jak 40000,00 Kč. Odpisovat budete s přesnopstí na měsíce po dobu povolení EZÚ.

    • 21. 10. 2007 19:56

      M. (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Zvláštní režim odpisů VHA
      S tím zařazením si nejsem jistá, protože povolení je vlastně na software a ani na finančáku mi nebyli schopni poradit :-(

    • 22. 10. 2007 13:08

      an (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Zvláštní režim odpisů VHA
      V případě odpisování hracích automatů se postupuje podle § 30 odst. 6 ZDP. Zde je uvedeno, že u hmotného majetku, jehož životnost nebo doba trvání je stanovena v letech obecně závazným předpisem, nebo příslušným orgánem na základě zmocnění ve zvláštním zákoně, se roční odpis stanoví jako podíl vstupní ceny a stanovené doby trvání.
      V případě daňových odpisů (= uplatnění odpisů jako daňových výdajů) hracích automatů je ale nutno mít na zřeteli i další ustanovení ZDP. Podle § 19 odst. 1 písm. g) platí, že od daně z příjmů jsou osvobozeny příjmy z loterií a jiných podobných her, u nichž bylo povolení k provozování vydáno podle § 4 odst. 2 zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách.
      Podle § 25 odst. 1 písm i) ZDP nejsou daňovými výdaji výdaje vynaložené na příjmy od daně osvobozené. Znamená to tedy, že odpisy v případě hracích automatů jako daňové výdaje zohlednit nelze.
      Jiná je ale situace v účetnictví, resp. z pohledu stanovení účetních odpisů. Účetní odpisy je účetní jednotka povinna stanovit ve svém odpisovém plánu (v dotazovaném případě pravděpodobně na dobu pěti let) a v souladu s tímto plánem pak bude o odpisech účtovat (MD 551/D 08x).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).