Hlavní navigace

Firemní MV, pojištění+náklady na provoz

• (neregistrovaný) 212.111.31.---

22. 10. 2007 15:18

Jsem OSVČ a pořídila jsem si pro podnikání motorové vozidlo N1.
    (Vedu DE a jsem plátce DPH). Vozidlo jsem pojistila komplexní pojistkou (havarijní i zákonné). Je pojištění daňově uznatelný náklad - mohu odečíst ?
    Vozidlo však používám i pro soukromé účely. Jak vést kniku jízd
    jak uplatnit náklady-benzin. Evidovat nákup PMH v DE a uplatnit odpočet DPH na nakoupené PHM? Velmi děkuji, jsem začátečnice.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 10. 2007 20:30

Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

Re: firemní MV, pojištění+náklady na pro
      Pojistné na vozidlo vložené v obchodním majetku je daňový náklad. Knihu jízd vedete podle pokynu D-300 bod 24...V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla)....
      U nakoupených PHM si samozřejmě uplatňujete odpočet DPH, ale pozor, to že se jedná o N1 pro vás znamená povinnost krátit nejen náklady z hlediska daně z příjmů, ale i DPH na vstupu u všech nakoupených plnění (včetně DPH z nákupní ceny) v poměru soukromých kilometrů k celkovým ujetým kilometrům.

• 22. 10. 2007 21:45

eva (neregistrovaný) 212.111.31.---

Děkuji za rychlou odpověď.
      Ještě ale prosím o jedno upřesnění. Musím tedy v DE vést VŠECHNY nakoupené PHM, nebo je možné evidovat a do nákladů dávat jen PHM spotřebované pro služební jízdy a PHM které jsem zakoupila a užila pro soukromé jízdy proste do DE nedávat?
      V závěru lze přece podle evidovaných PHM (pro služební jízdy) a počtu kilometrů pro služební jízdy a spotřeby doložit že vykázané PHM odpovídají ? Díky.

• 23. 10. 2007 8:57

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

No teoreticky to možné je, tedy jestli máte v autě dvě nádrže, jednu na soukromý benzín a jednu na služební :-))).
      Já tedy mám auto obyčejné a jak dám plnou, nikdy nevyjíždím nádrž do poslední kapky služebně a pak zase nečerpám PHM jen pro jízdy soukromé :-). Pak se budete s finančákem hádat, jestli jste patagon na PHM vyjela jen na služební jízdy, nebo i na to samé tankování jela pár metrů soukromě ?
      Podle mne si budete zbytečně komplikovat život :-). Prostě dejte do výdajů veškeré nákupy PHM a pak je přepočítejte poměrem služebních a soukromých kilometrů a máte to.

• 24. 10. 2007 10:11

Děkuji za oschotu a trpělivost,
      Pokud jsem pochopila dobře, tedy po natankování PHM dám do DE
      paragon, ale do odčitatelných nákladů zapíši přímo již jen tu poměrnou část, včetně DPH, která se týká poměru služebních km ? To znamená služební kilometry ujeté "DO" tohoto tankování.
      To znamená lepší je (kvůli prokazování) tankovat vždy plnou ?
      Ještě jednou díky !

• 24. 10. 2007 10:36

No jednodušší bude pro vás natankovat, dát do DE celý paragon včetně DPH, k poslednímu dni zdaňovacího období pro DPH (kvartál nebo měsíc) si vzít knihu jízd a spočítat poměr mezi soukromými a služebními kilometry. Například, natankovala jste v 3. kvartále 2007 za 15000 Kč naftu + k tomu 2850 kč DPH. Podle knihy jízd zjistíte, že jste za 3.kvartál ujela 9000 kilometrů, z toho 1500 soukromě. Podíl služebních km k celkovým je (9000-1500)/9000=0,83. Vynásobíte tedy částku 15000 * 0,83 a dále částku 2850 * 0,83. Z toho vám vyjde, že 12450 Kč necháte v daňových výdajích a 2365 Kč si uplatníte odpočet DPH. Zbytek jsou holt nedaňové výdaje, tedy 2550 + 485 si neuplatníte ani v dani z příjmů, ani neodečtete od daňové povinnosti k DPH.

Jestli za dané období budete sčítat cca 15 paragonů (při tankování plné nádrže), nebo třeba 40, to už nechám na vás :-). Rovněž tak je na vašem uvážení, jestli necháte na straně odpočtu celé DPH, tedy těch 2850 a ten rozdíl 485 odvedete na výstupu dokladem o použití, nebo pokrátíte rovnou ten nárok na odpočet na vstupu. Mějte se fajn.

• 24. 10. 2007 15:26

Vaše verze je jednodušší.
      A co datum uskutečnění zdanitelného plnění? Každé tankování
      tj. každý výdaj -paragon za nákup PHM má jiné DUZP? Jaké uvádět

• 25. 10. 2007 8:15

u každého dokladu to skutečné

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).