Hlavní navigace

Náhrada škody ano / ne + DPH

  • (neregistrovaný) 77.104.252.---

    22. 10. 2007 17:17

    Nechávali jsme opravit naše parkoviště - oprava cca 1 mil. Kč.
    Na základě posudku technickeho znalce, bylo zjištěno, že se na poškození částečně podílela sousední firma, která parkoviště částečně využívala a nadměrně zatěžovala. Na základě jednaní s touto firmou, bylo dohodnuto, že ponesou část nákladů na opravu.
    Nyní připravuji "přefakturaci" a nevím, jestli se k tomu postavit jako k náhradě škody a vystavit fakturu bez DPH, pak nevím, jestli si můžu uplatnit DPH i na vstupu u původní faktury za opravu? Anebo mám fakturu vystavit s DPH?
    Diky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 10. 2007 18:49

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Náhrada škody ano / ne + DPH
      >Nechávali jsme opravit naše parkoviště - oprava cca 1
      >mil. Kč.
      >Na základě posudku technickeho znalce, bylo zjištěno,
      >že se na poškození částečně podílela sousední firma,
      >která parkoviště částečně využívala a nadměrně
      >zatěžovala. Na základě jednaní s touto firmou, bylo
      >dohodnuto, že ponesou část nákladů na opravu.
      >Nyní připravuji "přefakturaci" a nevím, jestli se k
      >tomu postavit jako k náhradě škody a vystavit fakturu
      >bez DPH, pak nevím, jestli si můžu uplatnit DPH i na
      >vstupu u původní faktury za opravu? Anebo mám fakturu
      >vystavit s DPH?
      >Diky
      Záleží na smluvních podmínkách.
      Pokud byla uznána způsobená škoda, pak fakturujete náhradu škody a je to bez DPH.
      Pokud jste se dohodli, že náklady na opravu ponesou obě firmy, pak část náíkladů přefakturujete a bude to s DPH. Pro druhou firmu to ale v takovém případě bude nedaňový náklad a nebude si moci uplatnit DPH na vstupu. Proto je vhodnější sepsat zápis o uznání vzniklé škody a o její náhradě. Pak i pro druhou firmu (bude podloženo i zbnaleckým posudkem) se bude jednat o daňový náklad (ze zákona je povinna škodu nahradit) a vy máte plný nárok na odpočet DPH, pokud splňujete podmínky (§ 72).
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).