Hlavní navigace

Statutáři a odvod ZP od 1.1.2008

• (neregistrovaný) 82.150.166.---

22. 10. 2007 20:06

Vrátila jsem se ze semináře z nemocenského pojištění (Ženíšková) a mimo jiné zazněla informace ohledně statutárů. Pro okruh nemocensky pojištěných osob pro odvody soc.poj. se nic nemění, ale pro odvody ZP se mění tato skupina.Takže z odměn statutárů - ZP ano, SP ne (pěkně nám to sjednotili:) Proto se prý může stát,že někteří na strop zdravotního pojištění dosáhnou dříve než na strop sociálního a pak se nebude superhubá počítat +35%, ale +26% a tím se "nabourá" superhrubá mzda.Ptala jsem se na zaokrouhlování pojistného,odkázala mne na daňaře,že je to jejich kafe, ve středu jdu na Dobešovou,zkusím se zeptat u ní,ale dle mého skromného názoru to bude prostě +35%, i když nedošlo ke změně ve výpočtu pojistného. Taky je dost dobrý,pokud dojde k přeplatku nemocenského v případě, že v době "marodění" kontrola SSZ zjistí,že Z-ec nedodržuje léč.režim, pak i když je dávka vyplacena-pro letošek jsme již nemohli srazit,od nového roku se jedná o přeplatek a musíme srazit a odvést OSSZ,ale když to bude ke konci měsíce a Z-ec skončí,přesto musí organizace, i když přeplatek nezavinila, tento OSSZ vrátit a pak ho můžeme (musíme) požadovat po Z-ci, který rozvázal PP .... takto to schválili, prý objektivní odpovědnost zaměstnavatele.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 10. 2007 21:03

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Re: statutáři a odvod ZP od 1.1.2008
      Tak to s tím rozdílným postupem u obou pojištění u těch statutárních orgánů se jim tedy povedlo. No jsem zvědavý, kolik podobných komplikací se ještě objeví. Ještě by mě zajímalo, zda se zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem při neplaceném volnu zaměstnance zahrnuje též do superhrubé mzdy.

• 22. 10. 2007 21:35

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

:) na to jsem se také ptala v jedné diskuzi,kopíruji: V novém § 6 odst. 13 se mluví o pojistném z příjmů ze závislé činnosti, a co v případech, kdy se vyměřovací základ u zdravotního pojistného navyšuje třeba při neplaceném volnu o nějakou poměrnou část minimální mzdy a stěží to navíc k zúčtované mzdě lze považovat za příjem ze ZČ ??

• 23. 10. 2007 7:25

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

tak to už abych pomalu začala studovat nové zákony (nějak těm mzdám "po novu" nerozumím)

• 23. 10. 2007 7:53

Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

A co když je statutár zároveň zaměstnancem. Jak bude vypadat sueprhrubá mzda?

• 23. 10. 2007 8:58

beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

v tom případě by se mělo patrně rozlišit, zda i odvody SP,protože v nemoc.poj. se pro okruh nic na příští rok nezměnilo, tzn.že i letos platí, že členové statut. orgánů. nejsou vyjmenováni jako zaměstnanci, ze zúčtovaných odměn účast na NP nevzniká, pojistné se neodvádí. Jestliže však činnost ve stat. orgánu vyplývá z pracovní smlouvy jako součást pracovní činnosti zaměstnance nebo je-i odměna za činnost v orgánech vyplácena na základěDPČ, zakládající účast na NP, odvádí se pojistné i z příjmů zúčtovaných na základě výkonu fce ve statutárních orgánech těchto subjektů.Tzn.že i pro příští rok bych asi posoudila,zda odvod pojistného SP ano(viz výše - vyplývá z činnosti nebo na základě DPČ), pak 35%,pakli-že ne,musel by SW umět rozlišit tuto odměnu a superhrubou odvod 9% ZP , ostatní superhrubá 35%.Ženíšková se zmínila,že programátorům nezávidí,jen se diví,že se ještě nikdo neptal,ale jak se mají ptát,když to ještě nevědí,co zas vymysleli ..

• 23. 10. 2007 12:34

Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

>>>>>>(Ženíšková) a mimo jiné zazněla informace ohledně
      >>>>>>statutárů. Pro okruh nemocensky pojištěných osob pro
      >>>>>>odvody
      >>>>>>soc.poj. se nic nemění, ale pro odvody ZP se mění
      >>>>>>tato
      >>>>>>skupina.Takže z odměn statutárů - ZP ano, SP ne
      >>>>>>(pěkně
      >>>>>>nám to sjednotili:) Proto se prý může stát,že někteří
      >>>>>>na strop zdravotního pojištění dosáhnou dříve než na
      >>>>>>strop sociálního a pak se nebude superhubá počítat
      >>>>>>+35%, ale +26% a tím se "nabourá" superhrubá
      >>>>>>mzda.Ptala
      >>>>>>jsem se na zaokrouhlování pojistného,odkázala mne na
      >>>>>>daňaře,že je to jejich kafe, ve středu jdu na
      >>>>>>Dobešovou,zkusím se zeptat u ní,ale dle mého
      >>>>>>skromného
      >>>>>>názoru to
      >>>>>>bude prostě +35%, i když nedošlo ke změně ve výpočtu
      >>>>>>pojistného. >>
      >>>tak to už abych pomalu začala studovat nové zákony
      >>>(nějak těm mzdám "po novu" nerozumím)
      >>
      >>A co když je statutár zároveň zaměstnancem. Jak bude
      >>vypadat sueprhrubá mzda?
      >v tom případě by se mělo patrně rozlišit, zda i odvody
      >SP,protože v nemoc.poj. se pro okruh nic na příští rok
      >nezměnilo, tzn.že i letos platí, že členové statut.
      >orgánů. nejsou vyjmenováni jako zaměstnanci, ze
      >zúčtovaných odměn účast na NP nevzniká, pojistné se neodvádí.
      >Jestliže však činnost ve stat. orgánu vyplývá z
      >pracovní smlouvy jako součást pracovní činnosti zaměstnance
      >nebo je-i odměna za činnost v orgánech vyplácena na
      >základěDPČ, zakládající účast na NP, odvádí se pojistné
      >i z příjmů zúčtovaných na základě výkonu fce ve
      >statutárních orgánech těchto subjektů.Tzn.že i pro příští
      >rok bych asi posoudila,zda odvod pojistného SP ano(viz
      >výše - vyplývá z činnosti nebo na základě DPČ), pak
      >35%,pakli-že ne,musel by SW umět rozlišit tuto odměnu a
      >superhrubou odvod 9% ZP , ostatní superhrubá
      >35%.Ženíšková se zmínila,že programátorům nezávidí,jen se
      >diví,že se ještě nikdo neptal,ale jak se mají ptát,když to
      >ještě nevědí,co zas vymysleli ..

• 25. 10. 2007 9:09

AnnaD (neregistrovaný) 212.27.211.---

Dobrý den. Vyrozuměla jsem 1) strop sociálního a zdravotního se bude kontrolovat zvlášť; 2) bude se kontrolovat už během roku a jakmile ho dotyčný někde dosáhne, už ten rok a v daném zaměstnání příslušné pojištění neplatí? Nevíte , podle jakého paragrafu? Mám pocit, že jsem někde slyšela, (četla), že se bude celý rok platit a po roce se postupně bude přeplacené pojistné postupně vypořádávat. Díky
      RE dotazy programátorů - nevím co z takových zákonů vyčtou účetní, ale více kolegů se shodlo - jsou hrozné - já tomu velmi!! slušně říkám humus.

• 26. 10. 2007 17:52

beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

máte pravdu tak i tak :) Sledovat se bude ročně, limit 48násobek prům.mzdy, což je 1.034.880:
      a)pokud Z-ec má jen 1 Z-ele,pak při přesáhnutí max. VZ Z-ec pojistné neplatí a to i když u téhož Z-ele vykonává více zaměstnání. Stejně tak se postupuje i u Z-ele -z částky přesahující max.VZ Z-el neplatí pojištění.
      b) pokud má Z-ec více zaměstnavatelů,bude se VZ tohoto Z-ce u jednotl.zaměstnavatelů posuzovat samostatně.Na straně Z-ce dojde k ročnímu zúčtování pojistného na základě souhrnu VZ všech zaměstnavatelů a pojistné z částky přesahující max.VZ bude tvořit přeplatek zaměstnance (§17)Přeplatek bude vrácen na základě písemné žádosti Z-ce příslušnou OSSZ
      c) pokud je OSVČ zároveň zaměstnancem a souhrn VZ přesáhl max.VZ,sníží se nejprve vyměř.základ OSVČ a teprve poté VZ zaměstnance. OSVČ není povinna platit zálohy v případě, kdy jako Z-ec v zaměstnání dosáhla max.VZ a to od následujícího měsíce na základě doložení tohoto max.VZ správě soc.zabezpečení.
      OSVČ nemohou nadále počítat s poměrným snižováním max.VZ za období,kdy nevykonávaly žádnou činnost.
      pro vrácení přeplatku, resp. podání žádosti, byla stanovena doba 5 let
      589/1992 § 15 sociálka a ZP 592/1992 v § 3 se doplňují odstavce 15-18 (max.VZ) - vše v 261/2006 Sb. zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů

• 29. 10. 2007 8:47

AnnaD (neregistrovaný) 212.27.211.---

Velice děkuji za tak obsáhlou odpověď a přeji stálé zdraví
      AnnaD

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).