Hlavní navigace

Prodej domu vlastnímu s.r.o.

 • (neregistrovaný) 62.204.234.---

  23. 10. 2007 13:53

  Dobrý den,
  je možné prodat dům, ve kterém bydlím, společnosti (s.r.o.), kterou jsem teď založila a v ní normálně uplatňovat odpisy? Protože jsem v něm 5 let bydlela, tak bych měla příjem z prodeje jako fyzická osoba osvobozený. Nechce se mně ten dům do společnosti vkládat, jsem jediným společníkem a takhle kdybych ho jí prodala, tak bych z toho s.r.o. vytáhla peníze v hodnotě domu, které bych nemusela nijak danit, neplatila žádné soc. a zdrav. pojištění. Uvažuji správně?
  Stejně jako společník ručím celým svým majetkem, takže je to jedno, jestli je dům napsaný na mě nebo na společnost.
  A když bych chtěla v tom domě nadále bydlet, předpokládám, že by mně ho asi musela společnost pronajmout za cenu obvyklou, že?
  A ještě jedna otázka - jde aby mně tu prodejní cenu domu splácela společnost postupně - např. 20 tis. měsíčně? Co potom s odpisy?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 10. 2007 14:11

   bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   *** Jde to za dodržení zákonných ustanovení - zejména Obch.Z. Ale opravdu máte důvod to udělat? Není pravda, že jako společník ručíte za závazky společnosti celým svým majetkem. SPOLEČNOST ručí celým svým majetkem. Zvažte s ohledem na činnost SRO a když tak dejte vědět a upřesníme ten převod :-) ***

  • 23. 10. 2007 15:24

   Klára (neregistrovaný) 62.204.234.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   Omlouvám se, společník neručí, ale jednatel už prý ručí a to je také můj případ. Proto to řeším, abych trochu vykompenzovala tu nevýhodu, že pokud se mi podnikání nezdařím, tak stejně o dům přijdu.

  • 23. 10. 2007 15:33

   bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   *** Já Vás nechci přemlouvat :-)) ale obzvlášť když podnikání SRO je rizikové, tak bych tam vlastní obydlí necpala. Ono prokazovat jednateli, že skutečně zavinil a sáhnout mu na majetek není tak jednoduché a dům byste vlastně dopředu už nabízela. Pokud se Vy, jako FO, nechováte nějak rizikově, tak si ten dům nechejte na sebe. Takže ještě počkáme, jak se rozhodnete :-)) ***

  • 23. 10. 2007 15:40

   Klára (neregistrovaný) 62.204.234.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   Dobře, zvážím :o) Ale stejně na koho jiného by v tak malém s.r.o. (kdy tak budu mít jen 2 zaměstnance) hodili, že to zavinil :o) Moje podnikání moc rizikové není - jen obchoduji se zbožím, takže objednám zboží až když ho po mně zákazník chce. Tak pokud bych mohla poprosit o nějaké nápady, na co si dát u toho prodeje pozor, tak bych byla ráda :o)

  • 23. 10. 2007 15:49

   bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   *** Víte, já nejsem obchodník, já jsem účtař, takže v tom Vám asi moc neporadím. A vykládat Vám, co se kdy kde u koho staly za úlety mi nepřijde jako povzbuzení do podnikání :-))). Nebojte (nebát se a nekrást), při Vaší činnosti se do nějakých problémů nedostanete. Nastudujete Obch.Z. - to ať víte, o čem je SRO, na účetnictví a daně si určitě někoho najdete a určitě ještě Obč.Z. Určitě bude nutné spotřebitelské právo - to je konkrétně pro mě španělská vesnice :-))) ***

  • 23. 10. 2007 15:51

   pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

   Re: Prodej domu vlastnímu s.r.o.
   viz apl.§ 194 odst. 5,6 a 7 obchod.zák.- jednatel je povinen ...s péčí řádného hospodáře..atd., při porušení tohoto ustanovení pak odpovídá za škodu vzniklou společnosti.To je ale v praxi obtížně prokazatelné, jestliže dojde z důvodu podnikatelského neúspěchu na trhu ke konkurzu, tak byste přišla o majetek firmy, tedy i o barák. Jak se píše v předchozím, nedoporučuji, je to pouze šance,jak dostat z firmy peníze, ale veliké riziko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).