Hlavní navigace

Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahranici

  • (neregistrovaný) 88.100.32.---

    23. 10. 2007 19:37

    Dobrý den,
    jsem v následující situaci: budu dodávat poradenské služby firmě sídlící v ČR přes 3. firmu sídlící v EU. Tedy budu fakturovat té firmě v EU, ale místo plnění je ČR. Jsem OSVČ, nejsem plátce DPH. Firma v EU je plátcem DPH.

    Je v pořádku, vystavím-li firmě fakturu bez DPH a DPH vůbec nebudu řešit?

    Děkuji,
    Karel

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2007 20:07

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      Pokud nejste plátce DPH tak nemáte co řešit, nesmíte vystavovat daňové doklady (§ 26/6 zákona o DPH).

    • 23. 10. 2007 21:01

      Karel (neregistrovaný) 88.100.32.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      Díky za odezvu, teď už mě zajímá jen odpověď na mou otázku. ;-)

      Je tedy v pořádku, pokud vydám fakturu bez DPH nebo ne?

      Karel

    • 23. 10. 2007 22:45

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      Vždyť Vám bylo odpovězeno. Jako neplátce NESMÍTE vystavit daňový doklad (fakturu s DPH) a to ani v tuzemsku.

    • 23. 10. 2007 23:56

      Karel (neregistrovaný) 88.100.32.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      I vám děkuji za odezvu. Rozumím, že pokud nejsem plátce DPH, nemohu DPH fakturovat (vystavovat daňový doklad) a vybírat (co bych si pak s těmi penězi ostatně počal).

      Pokusím se to rozvést na několik jasných podotázek, které možná ukážou, kde nemám jasno:
      1) Je možné, abych vydal firmě v EU fakturu bez DPH, když místo plnění je ČR?
      2) Pokud ano, jakým způsobem firma v EU DPH z mé přidané hodnoty odvede?
      3) Je nutné, aby ta firma z EU byla registrována k DPH v ČR, nebo existuje jiný způsob?
      4) Nebo se musím sám zaregistrovat k platbě DPH, aby můj scénář mohl správně fungovat?

      Omlouvám se za mělčinu mých daňových znalostí, doufám že nikoho příliš neurazí.

      S pozdravem,
      Karel

    • 24. 10. 2007 0:17

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      >>Vždyť Vám bylo odpovězeno. Jako neplátce NESMÍTE
      >>vystavit daňový doklad (fakturu s DPH) a to ani v
      >>tuzemsku.
      >
      >I vám děkuji za odezvu. Rozumím, že pokud nejsem
      >plátce DPH, nemohu DPH fakturovat (vystavovat daňový
      >doklad) a vybírat (co bych si pak s těmi penězi ostatně
      >počal).

      Rozumíte dobře (ale ty peníze byste ostatně mohl vesele propít a nebyl byste první, kdo tak učinil:-)).
      >
      >Pokusím se to rozvést na několik jasných podotázek,
      >které možná ukážou, kde nemám jasno:
      >1) Je možné, abych vydal firmě v EU fakturu bez DPH,
      >když místo plnění je ČR?

      O místo plnění se vůbec nezajímejte, to je problém plátců, nikoliv neplátců. Vy zkrátka musíte vydat fakturu bez DPH.

      >2) Pokud ano, jakým způsobem firma v EU DPH z mé
      >přidané hodnoty odvede?

      Vy žádnou hodnotu nepřidáte. Firma z EU nebude odvádět DPH (a to ani v případě, že místo plnění bude v její zemi), nepřijala zdanitelné plnění, nýbrž službu od neplátce.

      >3) Je nutné, aby ta firma z EU byla registrována k DPH
      >v ČR, nebo existuje jiný způsob?

      Na to, aby mohla přijmout službu od českého neplátce, nemusí být registrována v ČR.

      >4) Nebo se musím sám zaregistrovat k platbě DPH, aby
      >můj scénář mohl správně fungovat?

      Registrovat se jako plátce DPH jen proto, že chcete uvést do života nějaký scénář, se mi jeví poněkud unáhlené:-))
      Povinně se registrujete, pokud Vaše příjmy za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhly 1 mil. Kč. Můžete se registrovat i dobrovolně. Ovšem skutečnost, že budete poskytovat služby do EU, neznamená, že se musíte registrovat jako plátce DPH.
      >
      >Omlouvám se za mělčinu mých daňových znalostí, doufám
      >že nikoho příliš neurazí.
      >
      >S pozdravem,
      >Karel
      >

    • 24. 10. 2007 0:23

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      Pokud byste se stal plátcem: místo plnění při poskytnutí poradenské služby by podle § 10/6c) ZDPH bylo v členském státu, který vydal DIČ Vašemu odběrateli (pokud by neměl v tuzemsku provozovnu).

    • 24. 10. 2007 14:26

      Karel (neregistrovaný) 88.100.32.---

      Re: Faktura: neplatce DPH(OSVC) do zahra
      Děkuji vám za pomoc!

      Karel

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).