Hlavní navigace

DPP a zdr.pojištění - státní pojištěnec

 • (neregistrovaný) 85.207.162.---

  25. 10. 2007 1:00

  Zaměstnankyně byla do teď státní pojištěnec z hlediska péče o 2 děti do 15 let a nastupuje u nás na DPP na 4 hodiny týdně. Jak je to se zdavotním pojištěním? Telefonovala na ZP a tam ji řekli, že zůstává nadále státním pojištěncem a nemusí platit, je to tak?

  Pokud nemá jiný příjem a podepíše prohlášení, tak sice nebude platit daň (zálohová=0), ale co až podá daňové přiznání, kvůli společnému zdanění a odpočtu sebe u manžela: Nebude se pak berňák ptát, jak to že neplatila ZP?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2007 8:11

   Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

   Re: DPP a zdr.pojištění - státní pojiště
   Pokud trvale pečuje o 2 děti do 15 let, je státní pojištěnec a platí ZP pouze z dosažené mzdy.U Vás je na DPP a z té se ZP stejně neplatí.
   A berňák se o ZP nezajímá.A pokud by nebyla státní pojištěnec a u Vás dělala na DPP, musela by si ZP hradit sama.Dopočet se provádí pouze u PP a DPČ.

  • 25. 10. 2007 8:14

   xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: DPP a zdr.pojištění - státní pojiště
   paní musí dojít na svoji zdravotní pojišťovnu a doložit, že o děti celodenně pečuje (tzn., že nedává děti do mateřské školy - nebo je tam dává jen na omezenou dobu dle zákona, pokud děti chodí do školy, potom nenavštěvují družinu)
   pokud předložené doklady uznají na ZP, potom ji přihlásí jako pojištěnce, za kterého je plátcem ZP stát, tudíž nemusí ZP platit, ani nemusí mít jiný příjem, ze kterého by ZP bylo odváděno (Vás to ale nemusí zajímat, neboť z DoPP se ZP neodvádí - ani kdyby státním pojištěncem nebyla)

  • 25. 10. 2007 9:28

   Vážný (neregistrovaný) 85.207.162.---

   Re: DPP a zdr.pojištění - státní pojiště
   Mj. ten problém máme i my a co dělat, když nestátní škola automaticky vybírá družinu (jako jakési školné) i za dozor na obědě a dozor ve třídách před vyučováním.

   Víte někdo odkud plyne ta družina? V zákoně je přesně: "Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy..." Nic o družině... A co ZUŠ a co kroužky, a co školní klub a co nepravidelná návštěva na akcích pořádaných školou odpoledne a co jazykovka.

   My sami jsme prostě poslali ZP doporučeně oynámení a prohlášení, přesně s tím nesmyslným textem zákona: "dítě je umístěno ve škole po dobu návštěvy školy" a neohlížíme se pak ani na 30 minut co je děcko mezi obědem a hodinou školní ZUŠ (LŠU) v družině jednou týdně.

  • 25. 10. 2007 9:55

   xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: DPP a zdr.pojištění - státní pojiště
   já napíšu svůj názor:
   po dobu návštěvy školy - školní docházka je povinná, návštěva družiny, oběda apod. povinná není

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).