Hlavní navigace

Jaký použít kurz - služební cesta??

  • (neregistrovaný) 85.160.74.---

    25. 10. 2007 6:19

    Dobrý den, organizace má stanovený pevný kurz USD ze dne 2.1.2007, který bude používat po celý rok. Teď jede zaměstnanec na SC do Gruzie, diety na den jsou 40,- USD. Při výplatě zálohy na SC a pozdější zúčtování všech nákladů na SC se má použít jaký kurz? Ten pevně stanovený ze dne 2.1.2007 a nebo ten platný ve dne určení zálohy na SC? A co se bude dít, jestliže zaměstnanec část USD vyměnil v Gruzii na místní měnu a v té mi pak předloží doklady k zaplacení, jakým kurzem a kterého dne se použije přepočet místní měny zpět na USD?
    Děkuji
    Jindra

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 13:54

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Jaký použít kurz - služební cesta??
      Dobrý den,
      podle mě musíte vždy odlišit mezi "vyúčtováním" a "zaúčtováním" cestovních náhrad.

      Nejprve "zaúčtování" - není u Vás problém, tím že používáte pevný účetní kurz pro celý rok, budete vždy v účetnictví přepočítávat na koruny kurzem z 2.1.07. a kurzové rozdíly mezi zaúčtováním zálohy na pracovní cestu a zúčtováním pohledávky ke dni vyúčtování cestovních náhrad Vám tak v účetnictví nezvniká.

      Nyní k "vyúčtování" - tedy zjištění, jaký nárok vznikl zaměstnanci, zde jste povinen použít kurzy uvedené v § 183 ZP, tedy kurz dne poskytnutí zálohy popř. kurz směny, pokud si zaměstnanec směnil poskytnutou měnu za cizí a doložil to dokladem. Pokud zaměstnanec doloží doklad o směně USD/GEL, jste povinen tento kurz použít pro přepočet z GEL na USD, abyste mohl celou cestu vyúčtovat v USD. Jakmile mu vypočtete USD nárok na cestovní náhrady, zaúčtujete USD cestovní náklady účetním kurzem 512/335 a přeplatek/nedoplatek dle dohody v CZK nebo USD - opět použijete účetní kurz.

      Např. u nás je to o to komplikovanější, že v účetnictví účtujeme denním kurzem, takže používáme odlišný kurz mezi zaúčtováním jednotlivých operací a ještě musím respektovat kurzy v ZP.

    • 26. 10. 2007 14:10

      Jindra (neregistrovaný) 85.160.81.---

      Pokračování dotazu - pro pana Marka
      Dobrý den, děkuji za odpověď a ještě bych si potřebovala upřesnit:
      v případě, že zaměstnanec směnil v Gruzii USD na místní měnu 2x (6. a 9.6.), vždy byl trochu jiný kurz, průměroval byste tyto dvě operace? Jde mi o to, že během jednoho týdne absolvoval celkem 18 cest taxíkem, které platil v této místní měně a paradoxně platil už za první jízdu dne 5.6.2007, kdy ještě žádná směna neproběhla (asi měl něco ze svých minulých cest???). A kurz ze dne vyplacení zálohy na SC tedy nebudu k ničemu potřebovat, jelikož zaúčtuji pevným kurzem USD a přepočet na místní měnu Gruzie použiji na základě kurzu na dokladu o směně.
      Děkuji
      Jindra

    • 26. 10. 2007 14:59

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Pokračování dotazu - pro pana Marka
      Také přeji dobrý den, nikde jsem to takhle narychlo nenašel, ale myslím, že průměrný kurz v případě více směn během jedné cesty je správný, k tomu výdaji za taxík ze dne 5.6.07 bych použil kurz ČNB ke dne vyplacení zálohy pro ty Lari.
      V tomto případě už skutečně kurz dne vyplacení zálohy nebudete potřebovat, snad jen v případě, že byste mu případný přesah výdajů přes poskytnutou vracela ne v USD, ale v Kč - pak nárok na Kč přepočtete kurzem vyplacení zálohy a v účetnictví už účtujete jen v Kč.

    • 26. 10. 2007 15:05

      Jindra (neregistrovaný) 85.160.81.---

      Re: Pokračování dotazu - pro pana Marka
      Děkuji za vyčerpávájící odpověď a přeji pěkný víkend.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).