Hlavní navigace

Jaký použít kurz - služební cesta??

 • (neregistrovaný) 85.160.74.---

  25. 10. 2007 6:19

  Dobrý den, organizace má stanovený pevný kurz USD ze dne 2.1.2007, který bude používat po celý rok. Teď jede zaměstnanec na SC do Gruzie, diety na den jsou 40,- USD. Při výplatě zálohy na SC a pozdější zúčtování všech nákladů na SC se má použít jaký kurz? Ten pevně stanovený ze dne 2.1.2007 a nebo ten platný ve dne určení zálohy na SC? A co se bude dít, jestliže zaměstnanec část USD vyměnil v Gruzii na místní měnu a v té mi pak předloží doklady k zaplacení, jakým kurzem a kterého dne se použije přepočet místní měny zpět na USD?
  Děkuji
  Jindra

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 10. 2007 13:54

   Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

   Re: Jaký použít kurz - služební cesta??
   Dobrý den,
   podle mě musíte vždy odlišit mezi "vyúčtováním" a "zaúčtováním" cestovních náhrad.

   Nejprve "zaúčtování" - není u Vás problém, tím že používáte pevný účetní kurz pro celý rok, budete vždy v účetnictví přepočítávat na koruny kurzem z 2.1.07. a kurzové rozdíly mezi zaúčtováním zálohy na pracovní cestu a zúčtováním pohledávky ke dni vyúčtování cestovních náhrad Vám tak v účetnictví nezvniká.

   Nyní k "vyúčtování" - tedy zjištění, jaký nárok vznikl zaměstnanci, zde jste povinen použít kurzy uvedené v § 183 ZP, tedy kurz dne poskytnutí zálohy popř. kurz směny, pokud si zaměstnanec směnil poskytnutou měnu za cizí a doložil to dokladem. Pokud zaměstnanec doloží doklad o směně USD/GEL, jste povinen tento kurz použít pro přepočet z GEL na USD, abyste mohl celou cestu vyúčtovat v USD. Jakmile mu vypočtete USD nárok na cestovní náhrady, zaúčtujete USD cestovní náklady účetním kurzem 512/335 a přeplatek/nedoplatek dle dohody v CZK nebo USD - opět použijete účetní kurz.

   Např. u nás je to o to komplikovanější, že v účetnictví účtujeme denním kurzem, takže používáme odlišný kurz mezi zaúčtováním jednotlivých operací a ještě musím respektovat kurzy v ZP.

  • 26. 10. 2007 14:10

   Jindra (neregistrovaný) 85.160.81.---

   Pokračování dotazu - pro pana Marka
   Dobrý den, děkuji za odpověď a ještě bych si potřebovala upřesnit:
   v případě, že zaměstnanec směnil v Gruzii USD na místní měnu 2x (6. a 9.6.), vždy byl trochu jiný kurz, průměroval byste tyto dvě operace? Jde mi o to, že během jednoho týdne absolvoval celkem 18 cest taxíkem, které platil v této místní měně a paradoxně platil už za první jízdu dne 5.6.2007, kdy ještě žádná směna neproběhla (asi měl něco ze svých minulých cest???). A kurz ze dne vyplacení zálohy na SC tedy nebudu k ničemu potřebovat, jelikož zaúčtuji pevným kurzem USD a přepočet na místní měnu Gruzie použiji na základě kurzu na dokladu o směně.
   Děkuji
   Jindra

  • 26. 10. 2007 14:59

   Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

   Re: Pokračování dotazu - pro pana Marka
   Také přeji dobrý den, nikde jsem to takhle narychlo nenašel, ale myslím, že průměrný kurz v případě více směn během jedné cesty je správný, k tomu výdaji za taxík ze dne 5.6.07 bych použil kurz ČNB ke dne vyplacení zálohy pro ty Lari.
   V tomto případě už skutečně kurz dne vyplacení zálohy nebudete potřebovat, snad jen v případě, že byste mu případný přesah výdajů přes poskytnutou vracela ne v USD, ale v Kč - pak nárok na Kč přepočtete kurzem vyplacení zálohy a v účetnictví už účtujete jen v Kč.

  • 26. 10. 2007 15:05

   Jindra (neregistrovaný) 85.160.81.---

   Re: Pokračování dotazu - pro pana Marka
   Děkuji za vyčerpávájící odpověď a přeji pěkný víkend.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).