Hlavní navigace

Správné účtování v DE-leasin na automobi

 • (neregistrovaný) 212.80.64.---

  25. 10. 2007 10:29

  Prosím o radu- jednoduch. účetnictí-DE. Nákup automobilu na leasing. Jak zaúčtovat akontaci-zda celou částku hned do nákladů (DPH uplatnit v daném čtvrletí) a leas. splátky do nákladů pravidelně každy měsíc s uplatnním DPH? Pokud chci auto používat částečně pro osobní potřebu-jak zaúčtovat procentuelně všechny tyto položky., Např. pro podnikání 9O% pro vlastní potřebu 10%. Asi dokladem o použití, ale jak?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2007 10:50

   Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

   Re: správné účtování v DE-leasin na auto
   Pokud jde o DPH, to si můžete uplatnit pouze u užitkového auta, nikoli u osobního. A to jak z akontace, tak ze splátek. Akontaci musíte časově rozlišit, tedy do daňových výdajů dát jen část příslušející na zdaňovací období. Předpokládám, že se jedná akutečně o akontaci, nikoli o zálohu na splátky. Pak budou pravidelné splátky menší než příslušná část nájemného a lze je tedy uplatnit celé jako daňový výdaj. Použití auta pro soukromé účley musíte doložit knihou jízd, tedy budete krátit nárok na DPH a daňově uznané výdaje v poměru kilometrů pro soukromé účely a celkových ujetých kilometrů. Buď snížíte nárok na odpočet DPH na vstupu v tomto poměru, nebo ho uplatníte celý a dodaníte část za soukromé kilometry dokladem o použití na výstupu za příslušné zdaňovací období DPH.

  • 25. 10. 2007 10:57

   Božena (neregistrovaný) 212.80.64.---

   Re: správné účtování v DE-leasin na auto
   Děkuji Jaromíre, jen ještě prosím myslíte tím že akontaci podělím počtem měsíců-36 a uplatním v tomto roce od zaplacení do konce roku-3x danou část, v dalším roce 12x atd. Nebo je to jinak?
   Jaký je rozdíl mezi akontací a splátkou?

  • 25. 10. 2007 11:05

   Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

   Re: správné účtování v DE-leasin na auto
   Je to tak jak píšete, rozdíl mezi akontací a první zvýšenou splátkou je v podstatě jen slovní, ale je rozdíl mezi akontací a zálohou na splátky. První zvýšená splátka (akontace) se časově rozpouští k pravidelným splátkám (měsíčním), tedy se k nim PŘIČÍTÁ.. V případě zaplacené zálohy na splátky se záloha od předepsané měsíční splátky ODEČÍTÁ, tedy to co platíte měsíčně (co vám odejte z účtu) v podstatě není celá odpovídající část nájemného, ale část snížená o část zálohy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).