Hlavní navigace

Nemocenská

  • (neregistrovaný) 195.47.88.---

    26. 10. 2007 10:40

    Dobrý den,prosím,mohl by mi někdo poradit? Naše zaměstnankyně odpracovala celý den směny dne 18.9., tj. 8 hodin. Druhý den nepřišla do zaměstnání a zaslala neschopenku.Neschopnost byla vystavena od 18.9.Neschopenku jsem jí zaplatila od 18.9.Zaměstnankyně nyní neschopenku reklamuje, že jsme jí ošidili,že dne 18.9.celý den pracovala.Ale neschopenku má psanou od 18.9. Lékařka toto potvrzení neopravila a zaměstnankyně se k lékařce odmítá dostavit, aby na neschopnost uvedla datum 19.9.Nevím, jak mám tento případ vyřešit.A v případě, že i když měla psanou neschopenku od 18.9. a já jí neschopnost zaplatím od 19.9., platí se těch 25% jen za dva dny(19.9. a 20.9),že ano?Neposouvá se to nijak?Poradíte mi někdo?Děkuji!!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 10:47

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Nemocenská
      Jestliže ten den pracovala, má přednost mzda před nemocenskou. Chyba je, že lékař má vystavit v takovém případě neschopnost až od dalšího dne. Zaměstnankyně měla lékaři oznámit ,že tento den pracovala a lékař by to tak udělal.Jestliže to nechce opravit, zaplatíte( opravíte ) ji 19, a 20. 9. s 25 % a od 20.9. bude placeno
      jako 4.den.

    • 26. 10. 2007 14:19

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Nemocenská
      ***
      ČSSZ takový případ vykládá jako pochybení lékaře (odkazují se na §3 odst. 1 vyhl. 31/1993). Bylo by to správně pouze v případě, že první den nemoci byl zaměstnanec přijat do nemocnice. Pak by za první den měl mzdu, další dva dny 25% a pak 69%.
      V tom vašem případě se ale myslím o hospitalizaci nejednalo, takže bych zkusila kontaktovat lékařku, zda je ochotná opravit počátek. S některým lékařem mám dobrou zkušenost - pošlu mu neschopenku poštou a on mi ji opravenou vrátí. Někdo je ochotný míň... V každém případě bych platila až od 19., a to 3 dny za 25% (do 21.), 69% až od 22.

    • 26. 10. 2007 14:31

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Nemocenská
      --------------------------------------------------------------
      souhlasím s p. Annou - lékař by měl opravit neschopenku - zač. neshopnosti až od 2. dne - platí se 3 dny v ponížené sazbě (tj. 19.-21.)
      výjimka je pro neschopenky při hospitalizaci v nemocnici - pokud je přijat např. večer do nemocnice, tak je vystavená neschopenka musí být s tím datem (18.) ( je to kvůli nárokům nemocnice za výkony), ale platí se jen 2 dny ve snížené sazbě,tj. 19.+20.

      od r. 2008 to bude ale jinak

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).