Hlavní navigace

Pořadí srážek

 • (neregistrovaný) 62.77.96.---

  26. 10. 2007 11:35

  Před měsícem přišla na zaměstnance exekuce na nepřednostní pohledávku, kterou jsem začala srážek. Dnes (ve stejný den) přišly další 2 pohledávky z FÚ (tedy přednostní). Musím tyto přednostní pohledávky taky začít srážek nebo mám počkat až vysrážím tu první. Děkuji za odpověď

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 10. 2007 11:55

   Alena (neregistrovaný) 194.228.10.---

   Re: Pořadí srážek
   Dobrý den,
   pořadí pohledávek se řídí dnem doručení nařízení výkonu rozhodnutí. Jsou-li srážky prováděny k vydobití několika pohledávek, uspokojí se jednotlivé pohledávky z 1/3 zbytku čisté mzdy podle svého pořadí bez ohledu na to,zda jde o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.
   Dojde-li ke srážce z 2/3 zbytku čisté mhzdy, uspokojí se nejprve výživné a pak podle pořadí přednostní pohledávky.
   Tudíž nepřednostní pohledávka nebude moct být umořována v důsledku přednostních pohledávek, bylo by dobré se domluvit s příslušným exekutorem a písemně mu zaslat vyjádření nebo zavolat.
   alena

  • 26. 10. 2007 14:07

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: Pořadí srážek
   ***
   Je to trochu jinak.
   Já bych si napřed ověřila, zda ta pohledávka z finančního úřadu je opravdu přednostní, protože finanční úřad posílá taky ke srážce nezaplacené pokuty, a ty přednostní nejsou.
   Pokud to opravdu jsou přednostní pohledávky, pak mají přednost, ale pouze ve druhé třetině. A protože došly dvě ve stejný den, mají stejné pořadí. Druhou třetinu (plus případnou částku, o kterou zbytek čisté mzdy po odečtení nezabavitelné částky přesahuje 5785 Kč) mezi ně rozdělíte poměrně. Z první třetiny budete dál srážet pohledávku, která vám byla doručena dřív.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).