Hlavní navigace

Pro mzdové účetní - moc prosím?

• (neregistrovaný) 88.102.88.---

26. 10. 2007 11:54

1)Prohlášení poplatníka k dani může vyplnit každý zaměstnanec bez rozdílu zda je na HPP, DPČ i DPP. Pokud zaměstnanec nastupuje př. v 11/2007 co napíšu do prohlášení do bodu 1 (pokud pracuje celý rok tak 2007), ale co když pracuje právě jenom část: napíšu 11/2007?

2)když zaměstnanec je pouze zaměstnaný a nemá žádné jiné příjmy (OSVČ). Podepíše prohlášení poplatníka a já mu udělám roční zúčtování záloh (do 15.2. násl. roku). Pokud pracoval někde jinde tak musí donést potvrzení od předchozích zaměstnavatelů poslednímu zaměstnavateli který mu bude dělat roční zúčtování záloh.

3) když mám studenta na DPP v měsíci 9/2007 jinak celý zbytek roku studoval. Podepíše mi prohlášení k dani. Já mu pak udělám roční zúčtování záloh. Můžu mu uplatnit slevu na poplatníka a slevu na studium za celý rok právě v ročním zúčtování záloh?

4) zaměstnanec 10/2007 DPP, od 11/2007 HPP - prohlášení poplatníka podepisuje jenom jednou nebo na každou smlouvu znova?
    Děkuji všem Z.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 19:04

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Pro mzdové účetní - moc prosím?
      ad 1) Každý zaměstnanec může podepsat prohlášení a nezáleží na tom, zda má pracovní poměr nebo některou z dohod. Podmínka je, že to prohlášení má v tomtéž období (měsíci) podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele. Vyjímkou je, pokud nastupuje v témže měsíci k dalšímu zaměstnavateli (nemá oba souběžně, ale po sobě). V takovém případě může mít podepsané u obou, oba zdaní dle tabulek (tj. dle dańových pásem) a slevu z daně uplatní pouze jeden z nich (zpravidla ten první). Napíšete rok 2007 a on podepíše s datem nástupu, ale zdanění závisí na tom, co jsem již psala.
      Ad 2) Ano.
      ad3) Ano. Např. v září si vydělal 10000 Kč hrubého, podepsal prohlášení, dań tedy byla 1200, po uplatnění slev (na poplatníka 600 a studenta 200) byla výsledná daň 400 Kč. pokud nebyla uplatněna sleva na studenta, byla výsledná daň 600 Kč. Pokud již pak neměl jiného zaměstnavatele, podepíše v prohlášení žádost o zúčtování a Vy uplatníte celoroční slevu na poplatníka (7200 Kč), případně celoroční slevu studentskou, pokud byl celých 12 měsíců studentem (tj 2400 Kč). Od roční daně odečtete slevy a daň, kterou jste mu srazili v průběhu roku, mu bude vrácena (nebo část daně, to záleží na celkovém příjmu). V uvedeném případě mu vrátíte 400 kč (nebo těch 600 Kč).
      4) Já bych mu to dala podepsat znova.

• 26. 10. 2007 21:03

Zuzana (neregistrovaný) 88.102.88.---

Paní nebo slečno Jiřko mám k Vám dotaz vy jste z Prahy?

• 28. 10. 2007 17:49

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ne, pracuji v Brně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).