Hlavní navigace

Rozdíly mezi DE a účetnictvím

• (neregistrovaný) 83.240.13.---

26. 10. 2007 12:55

Dobrý den,

jsem účetní. Nyní mě kamarád požádal o vedení daňové evidence jeho firmy. Bohužel s DE zatím nemám zkušenosti a zákon mi přijde nekonkrétní. Pochopila jsem, že v DE se evidují nákupy a prodeje uskutečněné v témže roce (tzn. náklady a výnosy se časově nerozlišují). Pokud tedy bude chtít kamarád platit letos nižší daň z příjmu, není podle mě nic jednoduššího, než ke konci roku nakoupit materiál (zboží), které by stejně v lednu nakoupil - takto si může vylepšit CF (příští rok se to samozřejmě srovná). Uvažuji správně? Je ještě něco, na co bych si v DE měla dát pozor (rozdíly oproti podvojnému účetnictví).

Děkuji,

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2007 13:00

P. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Re: Rozdíly mezi DE a účetnictvím
      Právě proto, že zákon je nekonkrétní.V De se účtuje jen o finančních prostředcích o jejich pohybu.Jistě ať nakoupí,ale v přiměřené míře.Ke konci roku uděláte zápis o zásobách a to zohledníte v DP.

• 26. 10. 2007 13:03

Lea (neregistrovaný) 83.240.13.---

V DP budu zohledňovat pouze zjištěná manka či přebytky, je to tak?
      Děkji za odpověď

• 26. 10. 2007 13:11

P. (neregistrovaný) 90.176.233.---

provedete inventuru a stavy zásob oceníte dle zákona a zohledníte v DP

• 26. 10. 2007 23:29

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

Ano, je to tak, úprava základu daně by nastala teprve na základě zjištěných mank či přebytků. V DE evidujete příjmy a výdaje, nikoliv náklady a výnosy. Časové rozlišení provádíte pouze u leasingu. V ostatních případech rozhoduje datum přijmu, nebo výdaje. Přijaté (poskytnuté) zálohy jsou příjmy a výdaji v období, kdy byly přijaty(zaplaceny). Nemáte povinnost evidovat finanční prostředky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).