Hlavní navigace

Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007

  • (neregistrovaný) 213.168.163.---

    27. 10. 2007 16:43

    (po podání daňového přiznání a přehledů v roce 2008), bude to nebo nebude daňově uznatelný výdaj??? Pojistné za rok 2008 je mi jasné, ale toto jsem v novele nenašel.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 10. 2007 17:52

      Marek (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      Protože ZP a SP u OSVČ není od 1.1.2008 daň. uznatelným výdajem, ani případný doplatek nebude v r.2008 uznatelný. Vyřešíte to tak, že si zaplatíte vyšší zálohy v roce 2007 (jak jsem byl upozorněn na OSSZ, tak to máte platit jednou částkou jako zvýšenou zálohu, pokud zaplatíte původní výši zálohy a druhou platbou něco přihodíte, tak Vám to vrátí) a tyhle zvýšené zálohy uplatníte v daňových výdajích 2007. Přeplatek je pak zdanitelným příjmem r. 2008, ovšem s nižší sazbou 15%. Jinými slovy, dá se to legálně využít k optimalizaci daně 2007/2008.

    • 28. 10. 2007 19:28

      alecram (neregistrovaný) 77.48.12.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      Pochopila jsem to správně, že od 1.1.2008 nebude placení SP a ZP daňově uznatelným výdajem? A jak se o tom tedy bude od 1.1.2008 účtovat? To se potom podnikatelům nevyplatí si toto platit.

    • 28. 10. 2007 19:50

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      To ovšem není žádná dobrovolná platba, něco jako penzijní připojištění, abych se jako podnikatel rozhodl si to neplatit :-)))

    • 30. 10. 2007 11:46

      hana (neregistrovaný) 88.100.241.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      >>>(po podání daňového přiznání a přehledů v roce 2008),
      >>>bude to nebo nebude daňově uznatelný výdaj???
      >>>Pojistné
      >>>za rok 2008 je mi jasné, ale toto jsem v novele
      >>>nenašel.
      >>
      >>Protože ZP a SP u OSVČ není od 1.1.2008 daň.
      >>uznatelným výdajem, ani případný doplatek nebude v
      >>r.2008
      >>uznatelný. Vyřešíte to tak, že si zaplatíte vyšší
      >>zálohy v
      >>roce 2007 (jak jsem byl upozorněn na OSSZ, tak to
      >>máte
      >>platit jednou částkou jako zvýšenou zálohu, pokud
      >>zaplatíte původní výši zálohy a druhou platbou něco
      >>přihodíte, tak Vám to vrátí) a tyhle zvýšené zálohy
      >>uplatníte v daňových výdajích 2007. Přeplatek je pak
      >>zdanitelným příjmem r. 2008, ovšem s nižší sazbou 15%.
      >>Jinými
      >>slovy, dá se to legálně využít k optimalizaci daně
      >>2007/2008.
      >>
      >Pochopila jsem to správně, že od 1.1.2008 nebude
      >placení SP a ZP daňově uznatelným výdajem? A jak se o tom
      >tedy bude od 1.1.2008 účtovat? To se potom podnikatelům
      >nevyplatí si toto platit.

    • 30. 10. 2007 11:49

      hana (neregistrovaný) 88.100.241.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      kde je ,prosím,napsáno,že se bude jednat o daňově neuznatelný výdaj-nemůžu to najít.Zdanění přeplatku se lze vyhnout jeho použitím na zálohy 2008-nenecháte si jej prostě vrátit :)

    • 30. 10. 2007 12:08

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      § 25/1/g) ZDP - najdete zde:
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx

      Tím, že si nenecháte přeplatek vrátit, se jeho zdanění nevyhnete - § 5/6 ZDP.

    • 30. 10. 2007 12:11

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Doplatek pojistného OSVČ za rok 2007
      K nevrácenému přeplatku tu proběhla poučná diskuze:
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=365608

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).