Hlavní navigace

Zdanění příjmů z pronájmu.

  • (neregistrovaný) 83.240.27.---

    28. 10. 2007 19:41

    Příjem z pronájmu chaty, která není zařazena v obchodním majetku, činí 300 tis. Kč. Lze si od tohoto příjmu odečíst jednorázově náklady na opravu střechy ve výši zhruba 200 tis. Kč? Lze tuto chatu odepisovat? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 10. 2007 20:30

      Markéta (neregistrovaný) 83.240.27.---

      Re: Zdanění příjmů z pronájmu.
      I odepisovat lze? Myslela jsem, že odepisovat lze jen majetek evidovaný u poplatníka. Ale podle par. 9 odst 6, kterému jsem nejdřív moc nerozuměla, u příjmů z pronájmu asi nikdy nemusí být majetek zařazen v obchodním majetku, aby náklady na jeho údržbu byly daňově uznatelné.

    • 28. 10. 2007 20:39

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Zdanění příjmů z pronájmu.
      Přesně tak, nemusíte být vůbec podnikatel a přitom mít příjmy z pronájmu. Pak samozřejmě nemáte majetek kam vkládat. Musíte ovšem vést evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat.

    • 29. 10. 2007 20:03

      Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

      Re: Zdanění příjmů z pronájmu.
      Ano, přesně tak. Vpodstatě na své příjmy z pronájmu budete vést jakési mini-účetnictví nebo mini-daňovou evidenci s obdobnými pravidly, jako platí pro příjmy z §7. U obou paragrafů (7 i 9) máte volbu buď uplatňovat výdaje paušálem (procentem) nebo ve skutečné výši. A na tu skutečnou výši potřebujete účto nebo DE, což znamená i ty odpisy. Pokud byste zároveň i podnikala i měla pronájem, doporučila bych vám vedení dvou oddělených DE nebo 2xúčto pro každý paragraf zvlášť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).