Hlavní navigace

Dovolená

  • (neregistrovaný) 85.71.126.---

    29. 10. 2007 17:21

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat zda mám v roce 2007 nárok na dovolenou, když jsem začala pobírat rodičovský příspěvek od měsíce 05/2007? Dcera se narodila v 11/2006. Na kolik dní mám nárok a zda je možné tuto dovolenou proplatit.Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 10. 2007 18:40

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: dovolená
      Mateřská dovolená, kterou jste do toho května (nebo dubna) měla, se z hlediska určování nároku na řádnou dovolenou považuje za dobu odpracovanou. Pokud od 1.1. do nástupu na rodičovskou dovolenou činila aspoň 60 prac. dnů, vznikl Vám nárok na celoroční výměru. O čerpání této nekrácené celoroční výměry jste měla možnost požádat ihned po skončení mateřské (ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou). Protože jste ale o čerpání nepožádala a ihned nastoupila na rodičovskou, můžete si ji vyčerpat po skončení rodičovské dovolené, ale už bude krácená v důsledku neodpracované doby po dobu rodičovské dovolené (tzn. spočítají se pracovní dny a svátky od nástupu na rodičovskou do 31.12.07 a za prvních 100 dní bude celoroční výměra krácena o 1/12, za každých dalších 21 o další dvanáctiny). Už jste prostě ztratila nárok na celoroční výměru. Proplácet nelze, pouze čerpat.

    • 30. 10. 2007 13:42

      Tereza (neregistrovaný) 85.71.126.---

      Re: dovolená
      Dobrý den, děkuji za odpověd.
      Měla bych ještě dotaz. Když jsem svou účetní včas upozornila a ta mi nedokázala říci zda nárok mám či ne a promeškala tuto lhůtu, kdy byla možnost proplacení dovolené.Dá se to ještě zpět upravit a prolatit celou dovolenou

    • 30. 10. 2007 13:53

      o. (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: dovolená
      Výpočet nároku dovolené by měl být věcí vašeho nadřízeného ne účetní. Dovolená se zásadně neproplácí, to tu bylo už stokrát, dovolenou můžete pouze čerpat a zpětně nelze.

    • 30. 10. 2007 13:54

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: dovolená
      je smutné, že Vás mzdová účetní uvedla v omyl
      pokud ale nemáte důkaz - tzn., že jste písemně o dovolenou po mateřské dovolené ihned požádala, budete to nyní těžko dokazovat
      je možné rodič. dovolenou přerušit (o rodič. dovolenou - nejdéle do 3 let dítěte máte zažádáno?) - požádat o čerpání dovolené - bude ale nyní již krácena a navíc zaměstnavatel nemusí s tímto řešením souhlasit
      dále je řešení ze zákona - § 218 odst. 3, tzn., že pokrác. dovolenou budete čerpat po rodič. dovolené

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).