Hlavní navigace

Zaměstnání souběžně s podnikáním

• (neregistrovaný) 85.160.17.---

30. 10. 2007 9:11

Jsem v zaměstnaneckém poměru a chtěl bych si založit ŽL
    a ve volném čase se věnovat podnikání.Jak je to se zdravotním a soc.pojištěním,normálně je za mne platí zaměstnavatel,ale musím platit něco také až začnu podnikat? Jaké poznatky bych měl ještě mít,když budu nadále zaměstnán na HPP a souběžně s tím podnikat.
    Mám být plátcem DPH? Budu prodávat soukromým osobám,
    ale nakupovat budu od firem,které jsou plátci DPH.Jde mi o to,aby ceny pro konečného zákazníka nebyly předražené,kdybych nebyl plátce,jestli to dobře chápu.
    děkuji za rady

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2007 9:56

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

Re: Zaměstnání souběžně s podnikáním
      Máte trošku obšírný dotaz:-)) Základní informace o podnikání a placení pojistných najdete zde:
      http://www.jakpodnikat.cz/

Máte povinnost ohlásit zdravotní pojišťovně a OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti. Platby záloh a doplatků SP a ZP jsou individuální. Zdravotní pojišťovně stačí, že za Vás odvedl měsíční pojistné zaměstnavatel z minimálního vyměřovacího základu (pozor na dlouhodobé marodění!), Vy pak doplatíte své pojistné až po skončení roku na základě přehledu o příjmech a výdajích. U OSSZ mimo jiné záleží i na tom, kdy oznamujete zahájení podnikání a jak vysoký máte příjem ze zaměstnání. Také Vám mohou v prvním roce podnikání předepsat minimální zálohy (letos 1.491,- Kč měsíčně). V dalších letech pak platíte (případně nemusíte platit) soc. pojištění podle rozdílu příjmů a výdajů, uvedených v přehledu.

Plátce DPH, který prodává jen soukromým osobám, je pro ně dražší, než neplátce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).