Hlavní navigace

Vyřazení automobilu z podnikání

• (neregistrovaný) 88.146.213.---

30. 10. 2007 16:58

Jakým způsobem můžu vyřadit automobil z podnikání. Byl to vůz N1 s nárokem na odpočet DPH. Vůz byl pořízen na leasing. Jeho doba užívání je 5 let.Když automobil vyřadím do osobního užívání, musím to zdanit jako příjem za nějakou odhadní cenu? Vedu DE

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2007 17:28

Olda (neregistrovaný) 77.48.51.---

Re: Vyřazení automobilu z podnikání
      Pokud byla uplatněna DPH, podle mého názoru je nutno zjistit cenu běžnou ( např. dle tabulek - určitě udělá každý autobazar)Jinak se majetek oceňuje pořizovací cenou, pokud neuplynulo 5 let od jeho pořízení, v případě leasingu to však není možno použít, protože odkup je za cenu , která neodpovídá hodnotě věci. Proto bych to nechal ohodnotit, z toho pak vypočítat DPH a odvést ( doklad o použití). Jiné daňové aspekty zde nejsou.

• 30. 10. 2007 18:03

ekla (neregistrovaný) 212.96.178.---

No,já jsem tomu rozuměla takto:Vyřadit z majetku můžete kdykoliv,v OM může být i jenom 1 den,pak ale musíte čekat 5 let do prodeje(jinak musíte zdanit-parag.10 je výhodnější))Vždy ale musíte mít znalecký posudek.Lepší je darovat osobě blízké.Obdarovaný přizná darovací daň(jestli to je manželka a auto do 1.000.000,- ....a auto 1 rok před darováním nebylo v OM- je osvobozen od daně-vyplatí se počkat),která je malá.Pokud by chtěl obdarovaný auto prodat,nemusí čekat 5 let na osvobození od daně z příjmů,stačí pak 1 rok.Doufám,že jste mne pochopil.Poraďtě někdo další.Třeba je něco nového.

• 30. 10. 2007 18:23

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

Zatím auto nikdo neprodává, ani nerozdává:-))
      Při vyřazení z OM je třeba přednostně vyřešit daňové povinnosti z pohledu ZDPH. Dochází k trvalému použití obchodního majetku (u kterého byl uplatněn odpočet daně) plátcem pro jeho osobní spotřebu - § 13/4 a) ZDPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).