Hlavní navigace

Dodanění zaměstnanci

  • (neregistrovaný) 85.70.116.---

    1. 11. 2007 16:55

    Chceme zaměstnanci prodat zboží za nižší cenu než je cena obvyklá. Bude muset zaměstnanec rozdíl mezi těmito cenami dodanit ve své mzdě? A myslí se ceny s daní nebo bez?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2007 10:04

      Marek (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Dodanění zaměstnanci
      Měla byste mu dodanit rozdíl do ceny obvyklé, samozřejmě bez DPH, ZP a SP by se mělo odvést pouze z té části, ze které prokazatelně dojde k úbytku prostředků zaměstnavatele (tedy nikoli z rozdílu obvyklé prodejní ceny a ceny zaměstnanci, ale z rozdílu pořizovací ceny zásoby a prodejní ceny zaměstnanci, pokud mu prodávate pod PC)
      Příklad:
      PC lednice 8000
      Prod.cena 12000
      Zaměstnanec 7000

      DZP §6 12000-7000 = 5000 dodanit
      ZP,SP 8000-7000 = 1000 zvednou vyměř.základ

      Správně byste pak ještě měla mimoúčetně v DAP k DPPO dodanit 5000 tis. a také odvést DPH nikoli ze 7000, ale z 12000.

    • 3. 11. 2007 17:14

      Věra (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: Dodanění zaměstnanci
      Dobrý den Marku.Uvedu příklad:
      poř. cena: 732 (DPH=139,08=vstup)
      Prod. cena:850 bez DPH
      zaměstnanec:735 bez DPH
      DZP §6 850-735=115
      ZP, SP 732-735=-3 nebude se zvedat?
      A dále nerozumím proč odvádět DPH z 850, když zaměstnanci se prodá 735 +139,70(DPH) a dph se odvede na výstupu.
      A jště proč v DPPO zvedat základ daně o 115,-
      četla jsem tento názor:Nový ZDPH již nezná pojem osoby se zvláštním vztahem k plátci, kam patřili mj. i zaměstnanci. Základem daně i při prodeji pod tržní cenu proto zůstává sjednaná prodejní cena.
      Děkuji za odpověď.

    • 5. 11. 2007 11:12

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Dodanění zaměstnanci
      Pokud to uděláte takto, pak se mu vyměřovací základ pro ZP a SP nebude zvedat (nedojde k úbytku prostředků zaměstnavatele). S těmi osobami majícími zvláštní vztah k plátci máte pravdu. Snažil jsem se projít vše, co k této problematice mám a nic jsem k tomu nenašel. Myslím si, že to dodanění "ušlého zisku" a odvod DPH by se týkalo pouze pokud by šlo o zaměstnance, který se podílí na řízení (tj. zaměstnaného společníka apod.). Neumím to ale opřít o žádná ustanovení v zákoně, zkusím to ještě ověřit u daň.poradce a ozvu se Vám, abych Vás nemystifikoval.

    • 20. 11. 2007 20:19

      Marek (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Dodanění zaměstnanci
      Konzultoval jsem to s ještě s daň.poradcem a skutečně, pokud by se jednalo o zaměstnance a ještě spojenou osobu dle § 23/7 ZDP, musela bysta zvýšit daň.základ do ceny obvyklé, jinak ale nic takového není třeba.

    • 21. 11. 2007 15:24

      danila (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: Dodanění zaměstnanci
      díky Marku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).