Hlavní navigace

Rodič.příspěvek od 1.108-jaký zvolit?

• (neregistrovaný) 82.150.166.---

24. 11. 2007 17:55

Dobrý den, není mi jasné, proč si žena může zvolit různě dlouhou výplatu rodičovského příspěvku (nejvyšší za předpokladu 380 Kč denně), když nejvíce peněz dostane vždycky při volbě toho středního, tj. v základní výměře 7600. Tak si v 21 měsících dítěte zvolím základní výměru, i když vím, že budu s dítětem do 4 let doma, protože pokud si zvolím do 4 let, sice budu do 4 let věku dítěte pobírat měsíční dávku, ale pokud si to spočítám, pak při zvolení 7600 sice budu dostávat jen do 3 let, ale je to v celkovém součtu více než kdybych zvolila variantu do 4 let. Tak bych byla sama proti sobě, kdybych volila do 4 let ? nebo si to vysvětluji špatně? proč si pak ženy mohou volit variantu výplaty příspěvku, když nejvíce dostanou při základní výměře? A pokud zvolím základní do 3 let, já přece nemusím nastoupit do práce, budu doma "zadarmo" do 4 let, ale peněz dostanu více, než bych volila variantu do 4 let ??

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 11. 2007 18:37

1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

Re: rodič.příspěvek od 1.108-jaký zvolit
      chápete to dobře. ale zkuste tam zakalkulovat ještě další dávky (přídavky apod.) pro které je rozhodná výše příjmů. a pochybuji, že rodina bude schopna "odkládat" po celé tři roky peníze na ten čtvrtý. takže pro ty, kdo to nedokážou asi vyjde ve finále lépe varianta "jistoty". tj. celkem sice méně peněz, ale zato pravidelně po celou dobu.
      u varianty na dva roky je to úplně jasné. zvolíte-li tři roky (protože je to sumárně nejvíc) a začnete chodit do práce, tak vám ten třetí stejně nevyplatí, pokud dítě bude chodit do jeslí. a raděj po dva roky brát hodně a pak už bude mít matka mzdu, ne?

• 24. 11. 2007 19:17

anonym (neregistrovaný) 82.150.166.---

ano,ale pokud nedosáhnu na 11400 výdělkem, pak mě musí zajímat jen základní nebo snížená varianta. v tom případě volím základní , i když vím, že nebudu mít hlídání a budu rok bez peněž (bez rodičáku), protože pokud dělám za minimální mzdu, pořád se mi vyplatí pobírat rodičák v základní výměře a být ten další rok bez příjmu. Anebo pokud vím, že nebudu mít hlídání a nenastoupím k původnímu zaměstnavateli,protože pro mne výhledově už ted vím, že nebude mít práci, požádám o čerpání v základní výměře, pak se zaregistruju na ÚP a budu si hledat novou práci-to jde,ne? děkuji moc za reakci.právě jsem nechápala,proč bych si měla žádat o sníženou výměru,ale vysvětlila jste mi,že rodina třeba není schopná si peníze "odkládat",to mě nenapadlo,to já schopna jsem,když i vím,že dostanu více.a s těma přídavkama mě to taky nenapadlo:( ráda se poučím

• 24. 11. 2007 20:26

úřad práce by vás neměl zaregistrovat, resp. by za vás ten čtvrtý rok neměl hradit zdravko. a už vůbec nebudete brát podporu. je to ošetřeno tak, aby s tím lidi nespekulovali. pokud jste schopná myslet na zadní kolečka a opravdu si odložit na čtvrtý rok a rozdíl na přídavcích pro vás nebude větší než rozdíl v pobraném RP, pak je to jistě výhodnější.

• 24. 11. 2007 20:51

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

ZP čtvrtý rok platit nemusí, protože za osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku je plátcem stát.
      Podporu podle mého názoru brát také může, protože jsem v Zákoně o zaměstnanosti žádnou změnu, o které píšete, nezaregistroval.
      Když si mohou ženy vedle RP přivydělávat, tak proč by při pobírání RP neměly mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud hledají práci?

• 24. 11. 2007 20:54

protože se např. spekulovalo s tím, že někdo bude brát dva roky max. rp a pak půjde na pracák a bude pobírat soc. dávky, údajně to ošetřili.

• 24. 11. 2007 22:00

M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

Já mám pocit, že to zůstalo stejné, jako dneska. Tedy - chceš pracovat = spolupracuj s pracákem, hledej si zaměstnání, docházel na konzultace - dostaneš dávky v nezaměstnanosti. Chceš být doma s dítětem = nemáš kvůli děcku čas na spolupráci, nabízenou práci odmítáš - nedostaneš dávky.

Jinak ten 4 letý rodičák není jenom jako možnost volby, on je automaticky daný pro část rodičů - těch, co neměli nárok na mateřskou nebo nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

• 24. 11. 2007 22:14

Neošetřili, ošetřili to jen tím, že na 2letou variantu mají nárok jen ženy s vyššími výdělky, aby ženy s nižšími výdělky nemohly spekulovat.

• 24. 11. 2007 20:30

Souhlasím s Vámi, nechápu proč zákon nabízí nevýhodnou 4letou variantu, ani já nevidím rozumný důvod, proč by se žena měla pro ni rozhodnout. Tato varianta by měla smysl snad jen v případě, že by celková výše RP byla vyšší než u 3leté varianty, skutečnost je bohužel opačná. Ještě Vás opravím u 2leté varianty, tu může využít jen matka s příjmem vyšším než asi 16 400,- hrubého, takže většina žen ji asi nebude moci využít, což znamená, že pro ně prakticky přichází v úvahu jen 3letá varianta. Odhaduji, že 4letou variantu nebude téměř nikdo využívat.

• 24. 11. 2007 20:34

a nevíte, jak je ošetřeno, když matka ačkoliv nahlásí 3 roky bude i čtvrtý rok nezaměstnaná? kdo za ni bude platit pojistné?

• 24. 11. 2007 20:59

Pokud se zaregistruje na UP, tak je za ni plátcem ZP stát, pokud se nezaregistruje a bude doma s dítětem tak za osoby celodenně osobně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku je opět plátcem stát. Sociální pojištění se neplatí.

• 24. 11. 2007 23:38

Anna (neregistrovaný) 213.226.228.---

Osoba celodenně osobně pečující - tzn. že dítě nechodí do školky (?do školy?)??

• 24. 11. 2007 23:49

xy (neregistrovaný) 62.204.241.---

to se myslí tak, že dítě chodí jen na určitou dobu do školky (jako pro nárok na rodič. příspěvek - myslím, že do 3 let je 5 dnů v měsíci, do 4 let nejdéle 4 hod./den v mat. škole - to zde byla jednou také velká diskuze (a velmi zajímavá) zda se hlídá jen v mat.
      škole nebo zda jsou to i různé "hlídací útulky"apod.)
      dítě školou povinné musí chodit do školy, ale už (aby se naplnily podmínky zákona) nesmí navštěvovat družinu, obědy apod. - co všechno do toho spadá dál - to nevím
      ona zase až tak mzdová účetní nemusí přesně vědět, co do toho spadá, neboť žena musí doložit řádnou celodenní péči na své zdravotní pojišťovně a tam rozhodují, zda doklady, které předložila,vyhovují nebo nevyhovují a žena potom jen ze ZP doloží do mzdové účtárny potvrzení, že je za ni plátce stát

• 24. 11. 2007 22:07

Ještě Vás opravím u 2leté varianty, tu může využít
      >jen matka s příjmem vyšším než asi 16 400,- hrubého,
      >takže většina žen ji asi nebude moci využít, což
      >znamená, že pro ně prakticky přichází v úvahu jen 3letá
      >varianta. Odhaduji, že 4letou variantu nebude téměř nikdo
      >využívat.

1. Pokud z nějakých důvodů chce žena pobírat rodičák jenom dva roky, ačkoli nemá dostatečně vysoké příjmy (vím o takových - např. počítají s dětmi brzy po sobě nebo jsou OSVČ), tak je možnost v době rozhodování nechat napsat rodičák na manžela, pokud by on sám podmínky splňoval (ano, muž mateřskou může pobírat jen zcela výjimečně, ale tohle je v zákoně ošetřeno a důležité je, zda ke dni narození dítěte měl potřebný počet dní nemocenského pojištění a měl na něj nárok v potřebné výši) a vzápětí ho zase nechat přespat.

2. Rodičák na 4 roky - krom skupiny rodičů, kteří si ho MOHOU zvolit je tu ještě skupina rodičků, kteří na jdou BEZ MOŽNOSTI VOLBY.

• 25. 11. 2007 11:22

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

paní MH, v bodě č. 1 píšete o možnosti zažádání RP manželem,pokud splnuje podmínky a píšete o mateřské,ale pro pobírání rodič.příspěvku snad není podmínkou, aby osoba měla nárok na mateřskou - tomu nerozumím? a k bodu č. 2 ano, možnost volby do 4 let, ale která skupina je bez možnosti volby?

• 25. 11. 2007 11:33

1. rodičák ve zvýšené výměře do 2 let dítěte můžou pobírat jenom ti rodiče, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši alespoň 380 Kč na den.

2. rodičák v základní výměře do 3 let si mohou zvolit ti rodiče, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou v souvisloti s těhotenstvím a porodem (v jakékoli výši).

3. rodičák v základní výměře do 21 měsíců a dále ve snížené výměře do 4 let si mohou vybrat jacíkoli rodiče a zároveň automaticky připadá těm rodičům, kteří na peněžitou pomoc v mateřství nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem neměli nárok.

• 25. 11. 2007 11:43

- bod 1 je mi jasný, bod 3 jsem si myslela, děkuji za potvrzení, k bodu 2 - v zákoně 117/1995 nenacházím, že nárok na RP je spojen s nárokem na PPM ? viz § 30
      §30 (1) Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě
      a) do čtyř let věku, nebo
      b) do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené.
      Který § hovoří o nároku na RP v souvztažnosti s nárokem na PPM ?děkuji

• 25. 11. 2007 12:07

Nj, jenže my se tu bavíme o třírychlostním rodičáku, který je určený v novele 261/2007, ale vy tu citujete zákon ještě před tou novelou, tedy kde je jenom jedna výše rodičáku ;o) V novelizovaném znění je to určené taktéž v §30, odst. 1 - rodičák do dvou let v písmeně a, rodičák do tří let v písmeně c) a rodičák do 4 let v písmeně d).

Citovat to tu nebudu, mám to stažené jenom ve formátu .pdf a z toho mně kopírovat nejde, musela bych vše opisovat. Zákon je tady:

http://www.mvcr.cz/sbirka/2007/sb085-07.pdf

• 25. 11. 2007 12:39

to já vím moc dobře, co cituji :), mám před sebou celý zákon 261/2007 a právě hledám to,co jste říkala vy,že nárok na RP má ten,který splnil nárok na PPM,pro 2 letý RP ano § 30 odst.1 písm.a) bod 1, ale to je jen pro dvouletý a pořád nevidím podmínku výplaty pro základní a sníženou výměru, že musí splnit podmínku pro PPM :( v písm.b) do 21 měsíců v základní výměře, jestliže rodič nesplnil podmínky pro nárok na RP ve zvýšené výměře podle písm.a), vysvětluji si proto nárok na RP v základní a snížené výměře aniž by musel splnit podmínku PPM ? Pravda je ta, že nemám k porovnání 117/1995 a v 261/2007 jsou jen změny, ale já tam fakt ten nárok pro výplatu RP v základní a snížené výměře s tím, že musí splnit podmínky pro PPM, nevidím :(( prosím pěkně §

• 25. 11. 2007 12:43

>>

>>>a) do čtyř let věku, nebo
      >>>b) do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je
      >>>dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce
      >>>zdravotně
      >>>postižené.
      >>>Který § hovoří o nároku na RP v souvztažnosti s
      >>>nárokem na PPM ?děkuji
      >>
      >>
      >>Nj, jenže my se tu bavíme o třírychlostním rodičáku,
      >>který je určený v novele 261/2007, ale vy tu citujete
      >>zákon ještě před tou novelou, tedy kde je jenom jedna
      >>výše rodičáku ;o) V novelizovaném znění je to určené
      >>taktéž v §30, odst. 1 - rodičák do dvou let v písmeně
      >>a,
      >>rodičák do tří let v písmeně c) a rodičák do 4 let v
      >>písmeně d).
      >>
      >>Citovat to tu nebudu, mám to stažené jenom ve formátu
      >>.pdf a z toho mně kopírovat nejde, musela bych vše
      >>opisovat. Zákon je tady:
      >>
      >>http://www.mvcr.cz/sbirka/2007/sb085-07.pdf
      >to já vím moc dobře, co cituji :), mám před sebou celý
      >zákon 261/2007 a právě hledám to,co jste říkala vy,že
      >nárok na RP má ten,který splnil nárok na PPM,pro 2
      >letý RP ano § 30 odst.1 písm.a) bod 1, ale to je jen pro
      >dvouletý a pořád nevidím podmínku výplaty pro základní
      >a sníženou výměru, že musí splnit podmínku pro PPM :(
      >v písm.b) do 21 měsíců v základní výměře, jestliže
      >rodič nesplnil podmínky pro nárok na RP ve zvýšené výměře
      >podle písm.a), vysvětluji si proto nárok na RP v
      >základní a snížené výměře aniž by musel splnit podmínku PPM
      >? Pravda je ta, že nemám k porovnání 117/1995 a v
      >261/2007 jsou jen změny, ale já tam fakt ten nárok pro
      >výplatu RP v základní a snížené výměře s tím, že musí
      >splnit podmínky pro PPM, nevidím :(( prosím pěkně §
      kdybych nebyla hňupka a pořádně si přečetla písm.c), tak se neptám :-( já se tam soustředila jen na to převzetí dítěte do péče, to se tak stává, když člověk odbíhá od plotny k BC a furt šilhá po diskuzi ;-) zdravím a přeji dobrou chuť a krásnou neděli :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).