Hlavní navigace

Vliv výše soc. poj. na snížení daní

• (neregistrovaný) 85.160.76.---

27. 11. 2007 22:12

Kamarádka mi poradila, že si můžu v prosinci poslat vysokou částku na soc.poj. a tím si snížit daň. Spočítala jsem si, že když pošlu 120.000 Kč tak že nebudu platit daň žádnou. Po podání přehledu mi celou částku vrátí (neplatím si nemocen.takže mi nemají co odečíst). Je to pravda, nebo je ta výše sociálního které si můžu poslat něčím omezena. Prý mi uznají jen 75.000 Kč (platí prý nějaká maximalní výše sociálního pojištění. )Nevíte kolik je to přesně? Lze to tak vůbec uskutečnit? To by pak dělali všichni, ne?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 11. 2007 22:26

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

Re: Vliv výše soc. poj. na snížení daní
      Můj názor:
      Ano, pošlete si o něco vyšší zálohy na zdravotní a sociální, ale doporučuju v PŘIMĚŘENÉ výši. Tj. ve výši předpokládaného doplatku + nějakou rezervu navíc. Pokud zaplatíte výrazně víc, může tento výdaj kontrola zpochybnit, pokud jim nedokážete přesvědčivě vysvětlit, proč jste zaplatila najednou tolik. Důvod "nechtěla jsem platit daně" asi nepomůže ;-) a může se stát, že vám zpětně doměří daně i penále (ale taky se to stát nemusí, názory jsou různé). V každém případě počítejte s tím, že přeplatky za rok 2007 vrácené v roce 2008 budou pro vás v r.2008 zdanitelným příjmem!!! Takže to zdaníte o rok později.

Zkuste sem prosím napsat:
      1) Jak vysoké zálohy ZP a SP nyní platíte?
      2) Předběžně si spočítejte daňový základ za 2007 včetně očekávaných příjmů a výdajů do konce 2007. Jaký by vám vyšel doplatek ZP a SP za předpokladu, že byste platila do konce roku stejné zálohy ZP a SP?

• 27. 11. 2007 22:40

saryk (neregistrovaný) 85.160.76.---

No zálohy si samozřejmě platím nejnižší a ve skutečnosti bych doplácela jen asi 13.000 Kč na sociálním, ale já bych to obhájila tím, že jsem si myslela 1.12.(kdy budu posílat těch 120.000) že do konce roku budu mít velkou zakázku a proto jsem platila tak vysokou zálohu a on ten kšeft nevyšel. A účetně jsem si myslela, že jak mi to příští rok vrátí, tak to dám červeně do kolonky Sociální pojištění a k té se podle nového zákona platného v r. 2008 nebude přihlížet. Asi moc špekuluju, že? Ale komu se chce platit daň 13.000 Kč a sociální dalších 13.000 když nemusím platit nic. No ne?

• 27. 11. 2007 23:27

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

Tak velkou zakázku byste asi měla zajištěnou smluvně, ne? Měla byste k tomu nějaké doklady, korespondenci atd.
      A ten přeplatek bude v každém případě daňovým příjmem roku 2008, tím jsem si jistá na 100%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).