Hlavní navigace

Certifikáty – musí být úředně ověřené?

  • (neregistrovaný) 194.212.15.---

    28. 11. 2007 14:00

    Prosím ty co mají zkušenosti s vývozem a přípravou „certificate of origin“ – musí být tento dokument úředně ověřený? Nám to ověřují na OHK ale připadá mi chtít za razítko 500 CZK (za kolek) hodně. Nemůžeme to ověřovat sami? Popřípadě který zákon či nařízení toto upravuje?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2007 14:13

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: certifikáty – musí být úředně ověřen
      Osvědčení o původu zboží (certificate of origin) slouží k prokazování nepreferenčního původu zboží a musí splňovat požadavky čl. 47 nařízení Komise (EHS) č. 2454/1993. Problematika nepreferenčního původu zboží je stanovena články 22 až 26 nařízení Rady (EHS) č. 2913/1992, kterým se vydává celní kodex Společenství a články 35 až 64 nařízení Komise (EHS) č. 2454/1993, kterým se provádí nařízení Rady (EHS) č. 2913/1992, kterým se vydává celní kodex Společenství.

      Vydávání osvědčení o původu zboží zajišťují příslušné orgány nebo pověřené subjekty daného státu (v ČR se jedná o Hospodářskou komoru). Osvědčení lze vystavit za předpokladu, že je prokázáno splnění podmínek pro získání nepreferenčního původu zboží (viz předpisy výše uvedené). Určitě nelze osvědčení vystavit na základě faktury, neboť faktura neprokazuje splnění podmínek. Pokud by se jednalo o výměnu osvědčení, pak jako podklad pro vystavení nového osvědčení slouží původní osvědčení, se kterým bylo zboží dovezeno.

      Osvědčení se ve Společenství předkládá v případech, kdy je celními předpisy nebo jiným zvláštním předpisem Společenství stanovena povinnost, že původ zboží musí být prokázán předložením určitého osvědčení. Např. dle nařízení Rady (EHS) č. 1541/98 je nutné při propuštění textilních výrobků třídy XI kombinované nomenklatury společného celního sazebníku do volného oběhu ve Společenství prokázat jejich původ tímto osvědčením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).