Hlavní navigace

Darovací daň

  • (neregistrovaný) 88.101.131.---

    12. 12. 2007 12:48

    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Chtěla bych od bratra "koupit" pozemek ke stavbě rodinného domu. Tedy spíš ten pozemek přepsat na sebe, abych s ním mohla vklidu pracovat... Jen nevím jak je to s darovací daní, nebo z daní z převodu nemovitosti. Je to stejné tedy 3% z odhadu???? Četla jsem tady diskuzi na toto téma a píšete něco, že od nového roku bude II. skupina (tam jako sestra asi patřím) osvobozená od placení darovací daně. Je to tak? Kde najdu tu novelu zákona? Prosím o radu! Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 12. 2007 13:52

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Darovací daň
      Jasně, darovací daň v I. a II. skup. je od 1.1.08 zrušena zák. č. 261/2007 o stabilizaci veřejných rozpočtů, část šestá, bod 17., který za § 19 zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí (č.zák. 357/92 ve znění pozd.předpisů) vkládá odst. 3," Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině."

    • 12. 12. 2007 13:57

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Darovací daň
      ještě:
      § 11/3 zák. o dani... do II. skupiny patří příbuzní v řadě pobočné - sourozenci, synovci atd.

    • 12. 12. 2007 14:06

      j (neregistrovaný) 88.146.213.---

      Re: Darovací daň
      A rosím Vás co je podstatné pro daň? Datum podpisu darovací smlouvy nebo datum vkladu na katastr a nabytí právní moci??? Děkuji.

    • 12. 12. 2007 14:10

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Darovací daň
      § 133 obč.zák. - Převádí-li se nemovitá věc na základě smlouvy, nabývá se vlastnictví vkladem do KN. Vklad je proveden s účinností ke dni podání návrhu-pokud to KN nevrátí nebo nepožaduje nějaké doplnění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).