Hlavní navigace

Zálohová fa X Daňový doklad

  • (neregistrovaný)

    18. 12. 2007 19:17

    Dobrý večer, ráda bych poprosila o radu a vysvětlení. Naše firma platí zboží dodavateli předem. (celkovou částku) na základě zálohové faktury kde ovšem je pouze celková částka a není tam vyčísleno DPH. Daňový doklad chodí v některých případech rozepsán na základ, DPH, celková čáska. Jindy základ, DPH, celková částka 0. O zálohách jsem neúčtovala a navedla fakturu až poté kdy mi přišla na celkovou částku ale teď nevím, zda doklad na 0 lze takto zaúčtovat nebo zde musím nejprve zaúčtovat zálohovku (kde není částka rozepsana na zákald, dph a celek ?? Snad jsem to napsala alespoň torochu srozumitelně.
    Děkuji předem za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 12. 2007 8:49

      LeaX (neregistrovaný)

      Re: Zálohová fa X Daňový doklad
      * zálohová fa: navést do evidence, neúčtovat
      * úhrada zálohové faktury: 314/221(211)
      * pokud příjemce zálohy účtuje, odvádí z přijaté platby DPH - u Vás nárok na odpočet daně (na základě DD na přijatou platbu), tj.
      výsledkem by mělo být snížení účtu 314 o DPH (obvykle přes ID, např. 314/314 (ZD), 343/314 (DPH))
      * vyúčtování - v případě 100% zálohy jde jen o rekapitulační doklad pro účetnictví (ne DD, neboť základ daně: 0), výsledkem by mělo být 5xx/314

      Jinou možností u příjemce platby je v okamžiku přijetí platby vystavit rovnou zúčtovací doklad s odpočtem nedaňové zálohy (záleží na konkrétním předmětu plnění), takže u Vás:
      5xx + 343 - 314 / 321 (dle možností progr. vybavení)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).