Hlavní navigace

Uvádění RČ v pracovních smlouvách

 • (neregistrovaný) 193.165.74.---

  2. 1. 2008 13:35

  Dobrý den, mám dotaz na uvádění rodných čísel v pracovních smlouvách. Tento údaj je citlivý a na školení jsem se dozvěděla, že vůbec nesmí být v pracovních smlouvách uváděn. Zároveň by prý měl existovat jakýsi formulář, kde mi zaměstnanec podepíše, jak budu s jeho rodným číslem nakládat a kde ho budu uvádět (OSSZ, ZP a tak podobně)? Poradí mi někdo jak je to správně a kde tento formulář seženu?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 1. 2008 13:54

   mmm (neregistrovaný) 84.244.116.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   RČ - pokud ho uvádííte, tak Vám zaměstnanec podepíše, že souhlasí s uvedením RČ, i když nic nepodepíše tak se nic neděje.

   Podle mne je to blbost první třídy, jaképak citlivá data, když chcete, tak si RČ zjistíte kohokoliv - není to žádný problém.

  • 2. 1. 2008 14:03

   Renata (neregistrovaný) 88.100.218.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   Já jsem přelepovala rodná čísla na prac.smlouvách a nahrazovala jsem je datem nar. Z-cům nechávám podepisovat souhlas se zpracováním osobních údajů asi v tomto znění:" Souhlasím s tím, aby z-tel mezd zpracovával moje osobní údaje potřebné pro daný PP u z-tele obvyklé - a to po dobu tohoto PP a po nezbytnou dobu po jeho skončení."
   Vy jeho r.č. používat v určitých případech musíte, ale určitě je jistější si od něj nechat potvrdit souhlas.

  • 2. 1. 2008 14:13

   Mirka (neregistrovaný) 85.207.17.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   Já to řeším tak, že nové zaměstnance nechám vyplnit dotazník, kde kromě RČ si sami vyplní adresu, pojišťovnu, děti apod. a na konci dotazníku mám napsáno: "Zaměstnanec souhlasí s tím, aby zaměstnavatel o něm zpracovával osobní údaje (včetně rodného čísla) potřebné pro daný pracovní poměr a to po dobu trvání tohoto pracovního poměru a po nezbytnou dobu po jeho skončení." Zaměstnanec mi musí napsat den, kdy dotazník vyplňoval a také ho podepsat.

  • 2. 1. 2008 14:18

   mmm (neregistrovaný) 84.244.116.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   Jak vidím, tak zase z toho tak velký problém neděláme, ale byla jsem na školení a dva právníci na tohle měli úplně rozdílný názor a vlastně předvedli, jak se dá z komára udělat obrovský velbloud.
   Přeji nám všem ať ze všech těch zbytečných nařízení dokážeme krásně vybruslit.

  • 2. 1. 2008 14:44

   MartinT (neregistrovaný) 212.111.31.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   Přelepování rodného čísla ve smlouvě je nesmysl protože tím svévolně a bez souhlasu druhé strany upravujete pracovní smlouvu. Musel by se stejně upravit i druhý stejnopis, který má v držení zaměstnanec. Uvádění rodného čísla na pracovní smlově nemá žádné opodstatnění, proto ho tam nedávejte, stačí datum narození. Souhlas zaměstnance k nakládání s rodným číslem není třeba, protože zaměstnavatel ho potřebuje na účel uloženýmu zákonem a to obecně není souhlas potřeba.

  • 2. 1. 2008 14:57

   Radka (neregistrovaný) 193.165.74.---

   Re: uvádění RČ v pracovních smlouvách
   Děkuji moc za odpvědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).