Hlavní navigace

Sleva na vyživovanou man. x ostatní příj

  • (neregistrovaný) 88.102.253.---

    2. 1. 2008 18:45

    Manželka pobírá rodičovský příspěvek,, který se do částky 38 040 Kč nezapočítává. Kromě toho máme ostatní příjem z prodeje cenných papírů. Tento prodej uskutečňuje manželka(evidence je na její jméno) avšak z finančních prostředků v SJM. Doslechl jsem se, že ostatní příjem plynoucí z prostředků v SJM se zdaňuje pouze u jednoho z manželů. Nevadí v tomto případě, že evidence a obchody jsou na její jméno? Pokud by to uvedla u sebe nemohl bych uplatnit slevu na vyživovanou manželku, ale pokud bych to uvedl já pak mohl. Příští rok to bude ještě větší rozdíl. Ještě bych se chtěl zeptat, zda pokud to první rok uvede ve svém DP musí to dělat i další roky nebo mohu příští rok třeba na mě?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 1. 2008 13:35

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: sleva na vyživovanou man. x ostatní
      Je nutno rozlišovat mateřskou dovolenou (nástup před narozením dítěte a trvá 1/2 roku) a rodičovskou dovolenou, která následuje po mateřské dovolené. Mateřská se do posuzování příjmů započítává, ale rodičovský příspěvek se do příjmů nezahrnuje. Jde o sociální dávku. Takže, co vaše manželka pobírala, rodičovský příspěvek nebo mateřskou?
      Co se týká prodeje CP, pak si zjistěte, zda některé nejsou od daně osvobozeny. Cenné papíry, pokud nejsou od daně z příjmů osvobozeny dle § 4, se zdaňují podle § 10 odst. 1 písm. b). V § 10 odst. 2 je uvedeno, že příjmy podle odstavce 1, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují u jednoho z nich, pokud nebyly vloženy v OM.
      Z toho vyplývá, že pokud nejde o příjem osvobozený, můžete zdanit vy ve svém DP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).