Hlavní navigace

Osoba spolupracující-min. zákl. daně

  • (neregistrovaný) 212.80.64.---

    31. 3. 2008 18:23

    Od 1.1.2005 moje manželka je osoba spolupracující. Za rok 2005 i 2006 nepodávala DP jen přehledy pro OSSZ a VZP.Předpokládal jsem, že za rok 2007 už musí DP podat.Vzhledem k tomu, že máme malý příjem, rozdělil jsem spolupráci 100% na mne, jí O%.
    Nejsem si ale jistý co je správně. Na FÚ mi řekli, že ona DP nemá podávat, jen já. Jsem zmaten, protože podle §7c-Minimální základ daně (zák. z roku 2006) jsem předpokládal, že se na ni jíž vztahuje povinnost DP podat (3. rok spolupráce) Vzhledem k tomu, že mám špatnou zkušenoust s pradcovníky FÚ, kdy mi jenou tvrdí něco, co za pár dnů popírají, ptám se na názor někoho zkušeného než udělám opravné DP ke kterému mne vybídli. Jaká je tedy povinnost osoby spolupracující v případě DP? Je nutné podávat přehledy a vypočítat povinné platby pro OSSZ a VZP?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 4. 2008 7:03

      Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

      Re: Osoba spolupracující-min. zákl. daně
      Pane Jaroslave, přiznám se, že tomu moc nerozumím. Pokud na manželku nerozdělíte žádné příjmy a výdaje tak lze říci, že s Vámi nespolupracovala tak pak ani nemusíte podávat daňové přiznání. Tak si to myslím alespoň já. Opravné přiznání už dnes těžko podáte, neboť opravné lze podat v tomto případě jen do 31.3.2008, ale možná to máte domluvené. To by bylo vůbec nejlepší vzít přiznání zpět formou dopisu nebo tam vyplnit samé nuly. Na SZ a ZP bych to viděla stejně, nejsou příjmy a výdaje nemusí platit. Akorát nastává problém v případě pokud nemá jiné příjmy, aby měla zaplacené ZP a SZ na důchod. Pokud by jiné příjmy nebyly tak bych jí to zaplatila jako samoplátci.

    • 1. 4. 2008 15:45

      Jaroslav (neregistrovaný) 212.80.64.---

      Re: Osoba spolupracující-min. zákl. daně
      OSVČ mám jako hlavní činnost, manželka je od 1.1.05 osoba spolupracující, nemá žádnou jinnou činnost ani zaměstnání. Proto jsem to chápal tak, že podle §7c,kde se říká v odst. 3, že min. zákl. daně se nevztahuje na-body a) a b), A že ve 3. roce spolupráce je její povinností podat DP a v našem případě,i když na sebe dávám 100% vykázat minimální daň. V opačném případě pak tomuto zákonu nerozumím. Byl by tento paragraf a body a) a b) zbytečné. Přehled pro OSSZ a VZP podává s minimálním vyměřovacím základem. To je snad dobře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).