Hlavní navigace

Prohlášení poplatníka a sleva na dítě?

 • (neregistrovaný) 88.146.213.---

  5. 8. 2008 7:44

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kterého měsíce mohu zaměstnankyni, které v dubnu tohoto roku zemřel manžel, uplatnit slevu na dítě, kterou dříve neuplatňovala. Uplatnila jsem ji už v dubnu, pokud měla být uplatněna až v květnu, mohu to tento měsíc napravit tak, že jí to započtu, takže by tento měsíc slevu nedostala. Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 8. 2008 7:49

   Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

   Re: Prohlášení poplatníka a sleva na dít
   Nárok na daňové zvýhodnění má poplatník vždy( ?) již v měsíci, kdy nastane důvod či změna pro uplatnění - narození, studium. Tak bych dovodila, že i v tomto smutném případě to tak bude. Ale zjistila bych, aby zesnulému manželovi při zúčtování mzdy za část dubna (jestli měl příjem) ještě tuto slevu nezapočítali. Snad se ještě někdo připojí s "troškou do mlýna"

  • 5. 8. 2008 7:52

   Zdenča (neregistrovaný) 80.188.98.---

   Re: Prohlášení poplatníka a sleva na dít
   Měla jste ho uplatnit až v květnu, ale opravu ji už nedělejte, proveďte to až v ročním zúčtování pokud ovšem u zemřelého manžela účetní odečet již nevyhodila z vyúčtování v dubnu - prověřte si to.
   Myslím si, že paní si zažila již dosti utrpení, tak proč to teď řešit, pokud Vám podepsala v prohlášení změnu, tak Vaší povinností bylo uplatnit tuto změnu od 1 dne následujícího měsíce, jelikož jste tak neučinila, odveďte to FÚ teď navíc, abyste se vyhnula případné penalizaci a při ročním zúčtování to firmě vyrovnejte zpět.

  • 5. 8. 2008 8:02

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Prohlášení poplatníka a sleva na dít
   V tomto případě jste měla daň.zvýhodnění uplatnit až od květnové mzdy.
   Pokud jste ale začala již uplatňovat od dubnové mzdy, tak byste se měla spojit se MÚ zam-tele zemřelého manžela, do kdy on uplatnil daň.zvýhodnění - pokud ještě v dubnu, tak byste měla co nejdříve paní spočítat správně dubnovou mzdu a provést opravu (nečekat až na roční zúčtování - ze zákona se nemá čekat na RZ, neboť se může stát, že se to ani v RZ nesrovná a navíc ona není povinna požádat o RZ - pokud není ze zákona povinna podat DP na FÚ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).