Hlavní navigace

Provize u stravenek

  • (neregistrovaný) 195.47.2.---

    29. 8. 2008 11:29

    Dobrý den, prosím, jak správně zaúčtovat provizi u stravenek - celou do daňových nákladů, nebo také rozdělit 55% daň. uznatelné a 45% daň. neuznatelené?
    Díky za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2008 12:39

      Dana (neregistrovaný) 88.100.14.---

      Re: Provize u stravenek
      Já ji krátím podle procent jak píšete. Dříve jsem u ní uplatňovala celé DPH, ale po poradě daňové poradkyně teď ponižuji i DPH.

    • 1. 9. 2008 11:28

      p. (neregistrovaný) 90.176.238.---

      Re: Provize u stravenek
      Dobrý den,
      takže vy pak těch 45 % provize účtujete k proplacení zaměstnancům?myslím, že nemáte pravdu, provize jde celá do nákladů, a DPH lze také uplatnit v celé vyši..konzultováno s daňovým poradcem

    • 1. 9. 2008 11:58

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Provize u stravenek
      Pokyn D-300 k § 24 odst. 2 bod 19.) je uvedeno, že při zajišťování stravování prostřednictvím stravenek se cenou jídla rozumí hodnota stravenky včetně poplatku za zprostředkování jejího prodeje.
      Pokud je uplatněno již 55 % z hodnoty stravenky, pak z provize je daňově uznatelných pouze 55 % a zbylých 45 %, pokud není hrazeno zaměstnanci, je daňově neuznatelných.
      Odpočet DPH je možné z vyúčtovaného manipulačného poplatku uplatnit v plné výši. Odpočet daně se tedy nekrátí.
      Příklad účtování:
      Nákup stravenek:
      213/211 = stravenky
      527/211 = 55 % provize (daňový náklad)
      528/211 = 45 % provize (nehrazeno zaměstnanci)
      343/211 = DPH z provize (v plné výši)

      Poskytnutí stravenek zaměstnancům:
      527/213 = 55 % hodnoty stravenek
      335/213 = 45 % (pohledávka za zaměstnanci)
      211/335 = 45 % úhrada pohledávky hotově
      nebo
      331/335 = 45 % srážka ze mzdy

    • 1. 9. 2008 18:17

      Dana (neregistrovaný) 88.100.14.---

      Re: Provize u stravenek
      >>>>>Dobrý den, prosím, jak správně zaúčtovat provizi u
      >>>>>stravenek - celou do daňových nákladů, nebo také
      >>>>>rozdělit
      >>>>>55% daň. uznatelné a 45% daň. neuznatelené?
      >>>>>Díky za odpovědi.
      >>>>
      >>>>dávám ji celou do nákladů
      >>>
      >>>Já ji krátím podle procent jak píšete. Dříve jsem u
      >>>ní
      >>>uplatňovala celé DPH, ale po poradě daňové poradkyně
      >>>teď ponižuji i DPH.
      >>
      >>Dobrý den,
      >>takže vy pak těch 45 % provize účtujete k proplacení
      >>zaměstnancům?myslím, že nemáte pravdu, provize jde
      >>celá
      >>do nákladů, a DPH lze také uplatnit v celé
      >>vyši..konzultováno s daňovým poradcem
      >Pokyn D-300 k § 24 odst. 2 bod 19.) je uvedeno, že při
      >zajišťování stravování prostřednictvím stravenek se
      >cenou jídla rozumí hodnota stravenky včetně poplatku za
      >zprostředkování jejího prodeje.
      >Pokud je uplatněno již 55 % z hodnoty stravenky, pak z
      >provize je daňově uznatelných pouze 55 % a zbylých 45
      >%, pokud není hrazeno zaměstnanci, je daňově
      >neuznatelných.
      >Odpočet DPH je možné z vyúčtovaného manipulačného
      >poplatku uplatnit v plné výši. Odpočet daně se tedy
      >nekrátí.
      >Příklad účtování:
      >Nákup stravenek:
      >213/211 = stravenky
      >527/211 = 55 % provize (daňový náklad)
      >528/211 = 45 % provize (nehrazeno zaměstnanci)
      >343/211 = DPH z provize (v plné výši)
      >
      >Poskytnutí stravenek zaměstnancům:
      >527/213 = 55 % hodnoty stravenek
      >335/213 = 45 % (pohledávka za zaměstnanci)
      >211/335 = 45 % úhrada pohledávky hotově
      >nebo
      >331/335 = 45 % srážka ze mzdy
      >Účtuji stejně jako Vy, jen účet pro 55% provize používám 518.
      Na doporučení daňové poradkyně raději ponižuji DPH u této provize.

      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).