Hlavní navigace

Převod družst. bytu do os.vlastnictví

 • (neregistrovaný)

  21. 9. 2008 15:16

  Zdravím, jsme samospráva o 30 bytech,v říjnu 2007 jsme požádali (až na jednoho nájemníka, který se odstěhoval, zatím není nový),o převod do vlastnictví. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Jsme "problémová"samospráva,zpochybňovali jsme nepřehlednou revitalizaci, pořádanou družstvem.V rámci této nám měla být vyměněna okna. Vloni v červenci nám gen.dodavatel vyměnil okna ve zkušebním bytě, výsledek víc než nepovedený, dodnes ovšem nejsou okna v požadovaném stavu, i když nebrání v bydlení. Jako samospráva jsme si chtěli vymínit jednak dokončení oken v tomto bytě a pak, chtěli jsme jednat o ceně, protože byla víc než nadsazena.Generální dodavatel nám ji nabídl za 4,2M, přitom když jsme oslovili stejného subdodavatele, jako smyšlený subjekt, žádali jsme cenovou nabídku na náš dům, tak tato byla míň než 2M. Družstvo se s námi handrkovalo, ale toto nevedlo k ničemu. Postupně jsme zjistili, že vlastně jako samospráva nemáme žádné pravomoci, kromě té, abychom platili. Chceme teda ven z družstva. Jaké máme možnosti? Jak píšu, požádali jsme o převod bytu. Můžeme vedení dotlačit k tomu, aby tento už konečně uskutečnilo? Jak by to pak bylo s revitalizací? Zaplatili jsme už zálohu 1,3M. V mandátní smlouvě mezi firmou a družstvem je uvedeno, že v případě odstoupení od smlouvy je penále 10% z investičního záměru. Tento je však velmi nadhodnocen, na začátku nám bylo řečeno, že si jeho výši nemáme všímat, že je tak vysoký, abychom si došáhli na dotace. Jak by to pak bylo s tím penále?
  A co vystoupení z družstva? Naše stanovy to nějak extra neošetřují.
  Děkuji za případnou radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2008 15:36

   pája (neregistrovaný)

   Re: převod družst. bytu do os.vlastnictv
   abychom platili.
   >Chceme teda ven z družstva. Jaké máme možnosti? Jak
   >píšu, požádali jsme o převod bytu. Můžeme vedení
   >dotlačit k tomu, aby tento už konečně uskutečnilo? Jak by to
   >pak bylo s revitalizací? Zaplatili jsme už zálohu
   >1,3M. V mandátní smlouvě mezi firmou a družstvem je
   >uvedeno, že v případě odstoupení od smlouvy je penále 10% z
   >investičního záměru. Tento je však velmi nadhodnocen,
   >na začátku nám bylo řečeno, že si jeho výši nemáme
   >všímat, že je tak vysoký, abychom si došáhli na dotace.
   >Jak by to pak bylo s tím penále?
   >A co vystoupení z družstva? Naše stanovy to nějak
   >extra neošetřují.
   >Děkuji za případnou radu.

   Popisujete tolik problémů, že já osobně radím- najděte si právníka, který se zabývá družstevním právem , prokonzultujte a hledejte s ním řešení, tady na to není ani dostatečný prostor ani Vámi uvedené není dost pro kvalifikované posouzení a radu. Problematiku řeší zákon o vl.bytů, obč.zák., stanovy BD, obchodní zák.- obchodní smlouvy atd. Píšete o mandátní smlouvě, není jasné na co vlastně byla uzavřena, těžko takto radit.

  • 23. 9. 2008 14:47

   družstevník (neregistrovaný)

   Re: převod družst. bytu do os.vlastnictv
   Děkuji. Oslovili jsme už pět právníků. Až na jednoho, který pracoval právě pro naše družstvo a tudíž se nemůže angažovat, žádný nemá zájem o takovýto případ. Někteří jsou prý jenom obch. právníci a nemíní se učit družst.právo.Poslední nám na rovinu řekl (neměl tendenci nahlédnout do žádného z přinesených spisů), že družstevní princip je prostě takový, že nemáme jiné volby, jenom platit, nelze zpochybnit žádnou smlouvu o dílo(mezi družstvem a gen. dodavatelem), natož mandátni(mezi družstvem a spol, co organizuje revitalizaci), nelze zpochybnit ani to, že jsme jako samospráva neparafovali smlouvu o dílo, pže za nás jedná představenstvo.I když to vysloveně říká směrnice družstva. Prý to nezpochybní platnost smlouvy o dílo, je to jenom pochybení. Jedinou možnost prý máme - odvolat představenstvo, o co se snažíme a oni zatím úspěšně kličkují - jarní shromáždění se konalo 3x- poslední v čase dovolených.
   Zaplatili jsme za radu a šli jsme pryč.(Mmch byla podána i trestní oznámení, ale následně buď stažena výměnou za vystoupení samosprávy z revitalizace, nebo odložena po pro nás překvapivém ochabnutí zájmu orgánů, protože to vypadalo ze začátku nadějně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).