Hlavní navigace

Změna způsobu proplácení přesčasů

 • (neregistrovaný)

  22. 9. 2008 12:49

  Dobrý den.
  Může se zaměstnavatel svévolně rozhodnout,že přesčasy bude vyplácet vždy až za celé čtvrtletí.Nelíbí se nám to,ale nikdo se nás na nic neptá.V podstatě to běží jako šuškanda po podniku,žádný nadřízený nám to oficielně nepotvrdí ani nevyvrátí.Máme měsíční mzdu,ted je tolik práce že už dělám 3 týden v kuse,žádný víkend volný.Co jemi platné,že z čtvrt roku dostanu víc peněz,když je potřebuji ted.
  Někteří kolegové prohlásili,že jak nedostanou přesčasy normálně zaplacené,tak si hned začnou vybírat náhradní volno,i kdyby bylo práce sebevíc.Mohou to udělat?Jak to vlastně je s NV,musí být schválené?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2008 12:55

   VH (neregistrovaný)

   Re: Změna způsobu proplácení přesčasů
   Náhradní volno za práci přesčas musí být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dohodnuto, nelze je jednostranně nařídit ani čerpat. K proplacení práce přesčas je nutné uvést typ pracovní doby, skutečnost, že jste odměňováni měsíční mzdou, se zadanou otázkou nemusí souviset.

  • 22. 9. 2008 13:09

   VH (neregistrovaný)

   Re: Změna způsobu proplácení přesčasů
   Dík za doplnění - vzhledem k tomu, že se jedná o pracovní dobu rozvrženou rovnoměrně (délka pracovní směny nejvýše 9 hodin), mzda a příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku je splatná nejpozději v kal. měsíci následujícím po měsíci, v němž zaměstnanec práci přesčas vykonal a v němž mu vzniklo na mzdu a příplatek právo.

  • 22. 9. 2008 13:21

   Míla (neregistrovaný)

   Re: Změna způsobu proplácení přesčasů
   Moc děkuji za Váš čas.Alespoň vím,že právo je na naší straně.Nicméně ve mně zůstávají obavy jestli v době,kdy je každý rád,že nějakou tu práci má,bude dost lidí ochotno vystrčit hlavu z davu a ozvat se. I tak dík a pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).