Hlavní navigace

Převod nemovitosti

• (neregistrovaný) 212.80.67.---

14. 12. 2008 23:03

Chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi bezpodílovým spoluvlastnictvím manželů a tím, když je nemovitost napsaná 1/2 na mě a druhá 1/2 na manžela?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 12. 2008 10:07

právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

Re: Převod nemovitosti
      BSM neexistuje, bylo nahrazeno SJM (společným jměním manželů). Manželé mohou mít nemovitost ve svém podílovém spoluvlastnictví nebo ve svém SJM - záleží na okolnostech (nabývací titul, doba nabytí vlastnictví (před/za manželství), zdroj prostředků a uskutečněné modifikace SJM notářským zápisem). Problematika je rozsáhlá, zkuste upřesnit dotaz.

• 15. 12. 2008 11:32

oli (neregistrovaný) 194.156.48.---

Chci převést nemovitost na manžela rovným dílem, tedy polovinu.Dům je napsaný na mě,ale dům jsme stavěli společně a prostředky jsme platili rovným dílem.Na katastru chtějí vědět, jestli chceme nově zapsat: vlastník manželé Novákovi nebo 1/2 Nováková a 1/2 Novák.Nevím,jaký je v tom tozdíl. Děkuji

• 16. 12. 2008 9:10

právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

>>>Chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi
      >>>bezpodílovým spoluvlastnictvím manželů a tím, když je
      >>>nemovitost
      >>>napsaná 1/2 na mě a druhá 1/2 na manžela?

>Chci převést nemovitost na manžela rovným dílem, tedy
      >polovinu.Dům je napsaný na mě,ale dům jsme stavěli
      >společně a prostředky jsme platili rovným dílem.Na
      >katastru chtějí vědět, jestli chceme nově zapsat: vlastník
      >manželé Novákovi nebo 1/2 Nováková a 1/2
      >Novák.Nevím,jaký je v tom tozdíl. Děkuji

U obou variant nakládáte s celou nemovitostí společně (prodej, darování apod.). U podílového spoluvlastnictví je velikost jednotlivých podílů jasná a daná a můžete "svůj" podíl prodat, zatížit zástavním právem a pod. bez souhlasu spoluvlastníka, při prodeji však má spoluvlastník předkupní právo (kromě převodu osobě blízké). U SJM není velikost podílu dána, při rozhodování je váha vašich hlasu stejná. Podle Vaše popisu situace máte nemovitost ve skutečnosti a podle práva ve svém SJM, takže zde jakékoliv rozhodování o formě není na místě. Sepiště prohlášení, že jste nemovitost nabyli za trvání manželství a za společné peníze a že je tedy ve vašem SJM, opatřete ověřenými podpisy a podejte na katastr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).