Hlavní navigace

Pozastavení živnosti a DHIM-prosím

  • (neregistrovaný) 93.91.151.---

    14. 3. 2009 14:02

    Prosím Vás znalejší, podle zák o DP §23 odst.8 při přerušení živnosti a neobnovení do 31.3.09 chápu, že musím zdanit neuhrazené pohledávky a nespotřebované zásoby.Tento termín "nespotřebované zásoby" se týká i drobného hm.majetku(účtuji rovnou do nákladů) , o kterém si vedu evidenci od kdy jej používám, kdy jsem ho vyřadila z užívání a ten, který pořád používám vykazuji i ve výkazech právě pod položkou zásoby.(Vedu DE)
    Jde mi o to, zda je nějak zákonně stanoveno, v jakém časové horizontu mohu DHIM vyřadit z užívání, aniž bych se musela zodpovídat daňově.(Plátce DPH nejsem)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 3. 2009 14:37

      Jarmila (neregistrovaný) 88.102.87.---

      Re: pozastavení živnosti a DHIM-prosím
      Drobný hmotný majetek není považován za zásoby a při ukončení nebo přerušení činnosti není nutno o cenu tohoto evidovaného drobného majetku upravit základ daně.

    • 14. 3. 2009 14:47

      mindaa (neregistrovaný) 93.91.151.---

      Re: pozastavení živnosti a DHIM-prosím
      Paní Jarmilo, děkuji Vám za čas.Prosím můžete mě odkázat na citaci nějakého § ze zákona?Děkuji ještě jednou.

    • 14. 3. 2009 18:49

      Jarmila (neregistrovaný) 88.102.87.---

      Re: pozastavení živnosti a DHIM-prosím
      Takže co jsem napsala,čerpám z knihy (fyzické osoby a daň z příjmu)právní stav k 15.3.2008,kde se řeší konkrétní situace,kterou jste popsala,bohužel bez §.Jde o polemiku,co jsou zásoby.V DE patří do zásob i hmotný majetek s pořizovací cenou do 40tis.Kč,podrobně §9vyhl.500/2002 pro PÚ.Za zásoby se považuje materiál do okamžiku spotřeby.A protože máte ve spotřebě,už to není zásoba a tudíž se nepromítá do výkazu o majetku a závazcích.Další autor tuto tezi rovněž potvrzuje i s tím,že ve vztahu k DP nevyplývá povinnost zahrnou do zákl.daně při ukonč. činnosti,(par.23odst.8ZDP),pokud byl již tento druh majetku vydán do používání.
      Myslím,že to bude brzy změněno(pokud už není pro rok 2009-nevím)neboť jak autor uvádí,že určitá schizofrenie účetních postupů je zde očividná.
      Ve vašem případě,když si to vedete jako zásoby,tak bych je během roku postupně vyřadila.Líp poradit neumím a možná odpoví někdo lépe.

    • 14. 3. 2009 19:32

      MMM (neregistrovaný) 93.91.151.---

      Re: pozastavení živnosti a DHIM-prosím
      Děkuji za Váš čas.Mě právě mate ta schizofrenie....Když se nad tím zamyslím tak platíme daň i za dýchání(exprese),ale čistě teoreticky:K 30.11.přeruším, 28.nakoupím PC za 39900,který zúčtuji do nákladů,čili už jej nebudu(jak je výše v polemice zmíněno)uvádět v rozvaze, 28.3.09 prodám - 2.4.obnovím činnost - a v konečné fázi mám ponížený DZ o 39900 a vyinkasuji např.30000, které nezdaním.....Není to můj případ, v evidenci toho, co používám mám samé věci starší 3 let, takže vzhledem k definici DHM - doba použitelnosti delší 1 roku, jsem spíš měla za to, že mi uniká nějaké ustanovení o DHM, který nezvyšuje DZ, nicméně musí být starší 1 roku.Což by bylo logické.Hmotný majetek ani není v §23 uveden, ale je to obdobné, vzhledem k tomu, že daňový odpis lze ulatnit v celé výši bez ohledu na to, kdy jste IM pořídila a kdy jste přerušila.Teda aspoň jsem nečetla nic jiného....

    • 14. 3. 2009 20:25

      Jarmila (neregistrovaný) 88.102.87.---

      Re: pozastavení živnosti a DHIM-prosím
      Jen podotýkám,že se jednalo o DE a ukončení činnosti a nezahájení činnosti k 31.3.2009,jen k tomu IM,pokud ukončí činnost vyřadí IM z obchodního majetku a odpis by byl v 1/2,a následný prodej do 5 let by se zdaňoval.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).