Hlavní navigace

Ukončení PP

• (neregistrovaný) 78.136.139.---

21. 3. 2009 20:19

Dobrý den, mám tento problém:
    Je mi 29, pobírám plný invalidní důchod a jsem zaměstnaná v tzv: "chráněné dílně pro zdravotně postižené."
    Tato dílna pro své zaměstnance už nemá práci.
    Ze 40 zaměstnanců byla zhruba tak polovina propuštěna dohodou (z jejich strany, ale vůle zaměstnavatele).
    Zbytek poslali marodit.
    Mám navíc smlouvu na dobu neurčitou a z mé strany PP rozvázat nechci.
    Jelikož věřím, že práce nebude, chtěla bych postupovat správně tak, abych měla nárok na odstupné. Co bych měla udělat a čemu se naopak vyhnout?

Na Úřad práce se s plným invalidním důchodem hlásit nemohu.
    Navíc jsem slyšela dost hnusný názor na to, že plně invalidní člověk je podle úřadu práce srovnatelný se starobním důchodcem a mentálně postiženým, a takoví lidí prý práci nepotřebují!

Díky za případné rady

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 3. 2009 20:25

anonymous

Re: Ukončení PP
      Janino, nic ve zlém, ale dohoda znamená, že se na něčem 2 strany dohodly. Takže nebyli propuštěni, ale sepsali dohodu o rozvázání pracovního poměru. Rada je jediná: pokud nechcete PP ukončit, tak nepřistupujte na dohodu, která by nebyla v souvislosti se zrušením pracovního místa.

• 21. 3. 2009 23:34

bbc (neregistrovaný) 213.192.3.---

Nesmíte podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Pokud firma bude rušit Vaše pracovní místo, musí Vám dát výpověď, a po uběhnutí výpovědní lhůty budete mít i nárok na odstupné jinak Vám moho doporučit abyste se obrátila n a inspektorát práce, kde je pro zaměstnance bezplatná i telefonická porada, než něco podepíšete, můžete se s nimi poradit, bbc

• 22. 3. 2009 9:23

Janina (neregistrovaný) 78.136.152.---

Děkuji. Jen se bojím, že zítra přijdu do práce, oni mi třeba nedají nic podepsat a nechají mne doma bez peněz.
      Oni pořád doufají, že třeba za měsíc, za dva, ta práce bude. A je jim jedno, co budou dělat mezi tím zaměstnanci. Asi to zní neuvěřitelně, ale u částečně invalidních, kteří mají smlouvy do konce roku, si klidně počkají, až jim vyprší smlouva. Zaměstnanci budou mezi tím třeba marodit.
      Ale já, s plným důchodem, (který, abyste si nemysleli, není nic moc, protože mi ho počítali hned po škole - tedy z ničeho), budu doma jen s úvěrem na byt. Nezbude mi ani na základní životní potřeby.

• 22. 3. 2009 9:37

Pet.T. (neregistrovaný) 88.146.176.---

Pokud pro vás nemá práci /jedná se o překážku na strraně zaměstnavatele/ a musí vás platit v průměru i když budete doma. Pokud vám dá výpověď s tím, že ruší vaše pracovní místo, náleží vám 2 měsíční výpovědní doba a odstupné za 3 měsíce.

• 23. 3. 2009 11:52

Janina (neregistrovaný) 78.136.134.---

Nesmíte podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru.
      >>>Pokud firma bude rušit Vaše pracovní místo, musí Vám
      >>>dát výpověď, a po uběhnutí výpovědní lhůty budete mít
      >>>i
      >>>nárok na odstupné jinak Vám moho doporučit abyste se
      >>>obrátila n a inspektorát práce, kde je pro
      >>>zaměstnance
      >>>bezplatná i telefonická porada, než něco podepíšete,
      >>>můžete se s nimi poradit, bbc
      >>
      >>Děkuji. Jen se bojím, že zítra přijdu do práce, oni
      >>mi
      >>třeba nedají nic podepsat a nechají mne doma bez
      >>peněz.
      >>
      >>Ale já, s plným důchodem, (který, abyste si
      >>nemysleli,
      >>není nic moc, protože mi ho počítali hned po škole -
      >>tedy z ničeho), budu doma jen s úvěrem na byt.
      >>Nezbude
      >>mi ani na základní životní potřeby.
      >Pokud pro vás nemá práci /jedná se o překážku na
      >strraně zaměstnavatele/ a musí vás platit v průměru i když
      >budete doma. Pokud vám dá výpověď s tím, že ruší vaše
      >pracovní místo, náleží vám 2 měsíční výpovědní doba a
      >odstupné za 3 měsíce.

Díky za radu. Tohle už mi bylo také řečeno. Jenomže také to, že zaměstnavatel prostě nemá peníze, takže budu doma bez peněz. A bez práce.
      A prý proto, že mám invalidní důchod, mi ani nic platit nemusí. To mi přijde jako blbost, řekli mi to asi tak před dvěma hodinami.
      Z toho, co jsem pochopila, dílnu zavírat nechce. Jen neví, kdy pro nás bude mít práci. To je sice moc krásné, ale neřeší to mou situaci, což ho... nezajímá.

• 23. 3. 2009 12:04

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Díky za radu. Tohle už mi bylo také řečeno. Jenomže
      >také to, že zaměstnavatel prostě nemá peníze, takže budu
      >doma bez peněz. A bez práce.
      >A prý proto, že mám invalidní důchod, mi ani nic
      >platit nemusí. To mi přijde jako blbost, řekli mi to asi
      >tak před dvěma hodinami.
      >Z toho, co jsem pochopila, dílnu zavírat nechce. Jen
      >neví, kdy pro nás bude mít práci. To je sice moc
      >krásné, ale neřeší to mou situaci, což ho... nezajímá.

To máte těžké, jak nejsou peníze. Ale to platí i pro něj. Myslím, že už Vám tady rady napsali - jste na dobu neurčitou, takže pokud Vás nechá doma s tím, že později práce bude, měl by Vám platit náhradu mzdy. Ovšem z čeho, že? Když Vám dá výpověď, pak také po dobu výpovědní lhůty náleží mzda a pak ještě odstupné. Když se dohodnete na ukončení k nějakému dni z důvodu nadbytečnosti, tak také náleží odstupné. Ovšem zase - z čeho zaplatit? V té dílně je Vás zaměstnanců určitě více... Vám vadí, že ho Vaše situace nezajímá, ovšem Vás naopak také nezajímá situace jeho. On může mít těch peněz ještě méně než Vy a úvěrů ještě více. Když půjde firma ke dnu a do konkursu, pak není nikdy jisté, zda zaměstnanci budou z výtěžku uspokojeni. Nic nového Vám neporadím.

• 24. 3. 2009 16:02

Janina (neregistrovaný) 78.136.141.---

Máte pravdu. Uznávám. Vše ukáže až čas a bylo by fajn, kdybych se s ním pak dokázala dohodnout.
      Nejvíc mě štve, že nemám práci, že jsem doma, že mám času a nevím, co s ním. Prostě... jsem zvyklá něco dělat, a i když mám koníčky, teď na ně nemám pomyšlení.
      Vyřešila by to jiná práce. Mít to, fakt bych i dobrovolně odešla z té staré.
      Díky všem za rady.

• 22. 3. 2009 10:19

pája

to je nesmysl, když Vám nabídne zam-tel uzavření dohody, můžete se s ním dohodnout, trvejte ale na tom, aby v ní byl uveden jako důvod nadbytečnost nebo rušení
      zam-tele, nebo jeho části , budete mít nárok na odstupné jako při výpovědi a jistotu, že je tento důvod na základě rozhodnutí zam-tele zdokumentován a uveden v dohodě.. Zam-tel je povinen v dohodě uvést důvod, trvá-li na tom zam-nec.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).