Hlavní navigace

Odstupné a neodvádění ZP a SP

  • (neregistrovaný) 195.39.71.---

    27. 3. 2009 12:46

    Při výpovědi z PP dle § 52 pís.c) je 3 měsíce odstupné, při dohodě z tohoto(organzměny) důvodu taky. Z těchto 3 měsíců se neplatí Sp a ZP.
    Jak by to prosím bylo, kdyby někdo končil na dohodu s 1.měsícem odstupného? Z tohoto by se muselo platit SP a ZP?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2009 12:49

      xy5

      Re: odstupné a neodvádění ZP a SP
      odstupné je ze zákona ve výši 3 měsíců, takže nelze se ani dohodnout, že vyplatíte 1měs. odstupné

    • 27. 3. 2009 13:46

      PK (neregistrovaný) 169.128.252.---

      Re: odstupné a neodvádění ZP a SP
      Pokud budete mít dohodu podle § 52 pís.c), pak jste pak má nárok na minimálně 3 měsíční odstupné. Menší čásku můžete dát, ale v tom případě nemůže být dohoda podle tohoto paragrafu. A pak se nejedná o odstupné ale o odměnu, ze které musíte odvést i pojištění

    • 27. 3. 2009 13:57

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: odstupné a neodvádění ZP a SP
      Já to ještě upřesním - pokud budete mít dohodu o ukončení z důvodů podle § 52 c, tak nižší odsupné dát nesmíte, ani kdyby s tím zaměstnanec sám souhlasil. Pokud se takto dohodnete, tak do té dohody nesmíte psát důvod. V tom případě se ale bude jednat o tu odměnu, ne o odstupné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).