Hlavní navigace

Zrušení ve zkušební době a nemoc

  • (neregistrovaný) 89.239.10.---

    4. 5. 2009 13:27

    Omlouvám se za dotaz,ale ať hledám jak hledám,nemůžu najít.
    Pracovníkovi ve zkušeb.době(zaměstnán od 1.4.09)bylo dáno oznámení o zruš.PP par.66 ZP k 30.4.09.ON ale odmítl podepsat převzetí,a dnes přinesl neschopenku od 4.5.09.Mám mu neschopenku vrátit,nebo poslat na sociálku s vysvětlením?(A platí vůbec naše zrušení,když odmítl?)Děkuji za názory,ještě jsem se s tím nesetkala,tak potřebuju poradit od zkušenějších.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 5. 2009 14:04

      anonymous

      Re: Zrušení ve zkušební době a nemoc
      Někteří zaměstnanci si bohužel (pro ně) myslí, že nějakým nepodepsáním se něco nezrealizuje nebo oddálí. Jeho pracovní poměr skončil určeným datem a není Vaším zaměstnancem. Takže mu prvních 14 dnů žádná náhrada nenáleží, pouze nemocenská od sociálky po 14ti dnech.

    • 5. 5. 2009 10:59

      VV (neregistrovaný) 62.168.13.---

      Re: Zrušení ve zkušební době a nemoc
      To, že odmítl převzít, nic neřeší, považuje se za doručené, ale měli byste mít vždy při předávání 1-2 svědky, kteří by se podepsali na oznámení, které bylo odmítnuto převzít.§334 ZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).