Hlavní navigace

Nový zaměstnanec - exekuce

  • (neregistrovaný) 80.188.205.---

    10. 7. 2009 8:57

    Dobrý den,
    přijali jsme do prac. pom. zaměstnance, který má z předchozího zaměstnání na ZL potvrzený nedoplatek na exekuci. Jak v takovém případě postupovat? Mám si od jeho zaměstnavatele vyžádat podklady k té exekuci, abych mu mohla provádět u nás zatím deponovanou ex. nebo čekat, až to pošle exekutor k nám? Nevím, jestli můžu srážky provádět jen na základě údajů v ZL. Kromě částky je tam jen že se jedná o nepřednostní ex.

    A ještě jeden dotaz. Vysokoškolák na brigádě, přinesl potvrzení o studiu do 30.6.2009 a další od 1.10.2009, což ještě podle mě nemůžu brát jako závazné. Můžu mu dát slevu na studenta za 7-8/2009?

    Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 7. 2009 9:19

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nový zaměstnanec - exekuce
      Na zápočtovém listu by mělo být napsáno, který soud exekuci nařídil, takže na tento soud napíšete, že k vám zaměstnanec nastoupil. Dokud nepřijde rozhodnutí o nabytí právní moci, tak zatím srážíte ze mzdy, ale nikam neodesíláte.

      Jedná se zřejmě o prázdniny v průběhu studia, máte potvrzení na letní i zimní semestr, slevu mu dejte.

    • 10. 7. 2009 10:28

      Agáta (neregistrovaný) 80.188.205.---

      Re: Nový zaměstnanec - exekuce
      Děkuju. Že budu deponovat, to vím, jen se mi jedná o to, že na ZL není o soudu ani zmínka, je tam jen částka. Takže si nejsem jistá, jestli jsem povinna si údaje sehnat přes bývalého zaměstnavatele sama.

    • 10. 7. 2009 10:36

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nový zaměstnanec - exekuce
      Ať vám to doplní.
      OSŘ § 294:
      (1) Ten, kdo přijímá zaměstnance do práce, je povinen vyžádat si od něho potvrzení vystavené tím, u koho naposledy pracoval, o tom, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí prospěch. Takové potvrzení je povinen každý zaměstnavatel vydat zaměstnanci, který u něho přestal pracovat...

    • 10. 7. 2009 11:33

      Agáta (neregistrovaný) 80.188.205.---

      Re: Mockrát díky.
      >>>>Dobrý den,
      >>>>přijali jsme do prac. pom. zaměstnance, který má z
      >>>>předchozího zaměstnání na ZL potvrzený nedoplatek na
      >>>>exekuci. Jak v takovém případě postupovat? Mám si od
      >>>>jeho
      >>>>zaměstnavatele vyžádat podklady k té exekuci, abych
      >>>>mu
      >>>>mohla provádět u nás zatím deponovanou ex. nebo
      >>>>čekat,
      >>>>až to pošle exekutor k nám? Nevím, jestli můžu srážky
      >>>>provádět jen na základě údajů v ZL. Kromě částky je
      >>>>tam jen že se jedná o nepřednostní ex.
      >>>>
      >>>>A ještě jeden dotaz. Vysokoškolák na brigádě, přinesl
      >>>>potvrzení o studiu do 30.6.2009 a další od 1.10.2009,
      >>>>což ještě podle mě nemůžu brát jako závazné. Můžu mu
      >>>>dát slevu na studenta za 7-8/2009?
      >>>>
      >>>>Děkuji za odpovědi.
      >>>
      >>>Na zápočtovém listu by mělo být napsáno, který soud
      >>>exekuci nařídil, takže na tento soud napíšete, že k
      >>>vám
      >>>zaměstnanec nastoupil. Dokud nepřijde rozhodnutí o
      >>>nabytí právní moci, tak zatím srážíte ze mzdy, ale
      >>>nikam
      >>>neodesíláte.
      >>>
      >>>Jedná se zřejmě o prázdniny v průběhu studia, máte
      >>>potvrzení na letní i zimní semestr, slevu mu dejte.
      >>
      >>Děkuju. Že budu deponovat, to vím, jen se mi jedná o
      >>to, že na ZL není o soudu ani zmínka, je tam jen
      >>částka. Takže si nejsem jistá, jestli jsem povinna si
      >>údaje
      >>sehnat přes bývalého zaměstnavatele sama.
      >
      >Ať vám to doplní.
      >OSŘ § 294:
      >(1) Ten, kdo přijímá zaměstnance do práce, je povinen
      >vyžádat si od něho potvrzení vystavené tím, u koho
      >naposledy pracoval, o tom, zda byl nařízen výkon
      >rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí
      >prospěch. Takové potvrzení je povinen každý zaměstnavatel
      >vydat zaměstnanci, který u něho přestal pracovat...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).