Hlavní navigace

Zrušení PP ve ZD

  • (neregistrovaný) 88.146.193.---

    21. 8. 2009 9:37

    Dobrý den,
    Zaměstnanec nastoupil 15.5.09,má 3 zkuš.dobu.Od 26.7-9.8.09 měl PN.ZD se prodlužuje o dobu PN tj.do 29.8.?(někde jsem četla,že se může prodloužit max.o 10 dnů).Chceme s ním zrušit PP,můžeme předat osobně a musí být podepsaný od zaměstnance?
    Děkuji a přeji hezký den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 8. 2009 9:42

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Zrušení PP ve ZD
      Místo psaní stejného dotazu si prostudujte § 35 zákoníku práce č. 252/2006 Sb.

    • 21. 8. 2009 9:52

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Zrušení PP ve ZD
      Protože jsem se uklepla v čísle zákona - má být 262/2006 Sb., přikládám vám i znění
      § 35 Zkušební doba
      (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36 odst. 1). Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na pracovní místo vedoucího zaměstnance (§ 33 odst. 3). Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována, není-li dále stanoveno jinak. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, popřípadě v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance (§ 33 odst. 3). Zkušební dobu není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl.
      (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.
      (3) Zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je neplatná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).