Hlavní navigace

Jak je to s určením otcovství-do kdy?

 • (neregistrovaný) 83.240.47.---

  17. 9. 2009 9:22

  Dobrý den, vím že tato otázka je trochu pro tuto diskuzi okrajová, ale přece zkusím, zda mi někdo neporadí.
  Měl jsem přítelkyni se kterou jsme 7 let žili. Po 3 letech našeho soužití se nám narodil syn. Přítelkyně vzhledem k tomu, že chtěla pobírat soc. dávky mě nenahlásila jako otce. Platil jsem byt a jeho opravu. Nyní se přítelkyně se mnou rozešla.
  Je to prekérní situace, protože přítelkyně mi řekla, že mě nahlásí jako otce a že budu muset platit daleko větší peníze, mě naštvalo, že mě prostě ¨z bytu, který jsem léta dotoval a opravoval vyhodila..
  Jak je to s určením otcovství, to by mě musela dát k soudu?
  Sebrali by jí zpětně sociální dávky a nebo ne?
  Děkuji
  Peta

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2009 10:37

   ji (neregistrovaný) 85.71.155.---

   Re: Jak je to s určením otcovství-do kdy
   Napište dotaz v seznamu -rubrika Pro ženy a tam je právník radí , mé kamarádce také poradil v této situaci

  • 17. 9. 2009 11:09

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: Jak je to s určením otcovství-do kdy
   ***
   Určit otcovství lze buď souhlasným prohlášením nesezdaných rodičů před matričním úřadem nebo před soudem, nebo je určí soud - na návrh jednoho z rodičů. Výživné na dítě lze přiznat nejvýše tři roky zpět. Zkuste si přečíst zákon o rodině - třeba tady: http://zakony.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/
   Sociální dávky neoprávněně vyplacené by se samozřejmě musely vrátit. A pokud jde o investování do partnerčina bytu - to by asi bylo na soudní spor... Nějak se mi ale ztrácí, co vlastně chcete vědět nejvíc... Asi jste teď hodně rozhořčený a potřebujete si sám napřed všechno ujasnit? Třeba se všechno ještě urovná - i kvůli dítěti, které jistě máte oba rádi. Mějte se hezky, ať to dobře dopadne.

  • 17. 9. 2009 15:49

   Peta (neregistrovaný) 81.19.5.---

   Re: Jak je to s určením otcovství-do kdy
   Děkuji vám moc za odpověď. Rozhořčený, to opravdu jsem, investice do bytu, tak té jsem se už dávno vzdal. Teď mi jde o to, že přítelkyně má nového partnera s ním čerstvé mimi a po mě výživné na mého syna. Jde mi o to, že jemu rád zaplatím, ale jí to nestačí a proto mě chce uznat jako otce, aby mi soud nařídil platit vyšší výživné.
   Chtěl bych vědět, zda právě mohu argumentovat např. tím, že by dávky musela zpětně (synovi je 5 let) vrátit, když bych byl jako otec uznán....
   Peťa

  • 18. 9. 2009 10:59

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: Jak je to s určením otcovství-do kdy
   ***
   Já myslím, že vracet dávky státní sociální podpory lze také tři roky zpětně - nevím, co všechno vaše partnerka pobírala. Ovšem nevím, jak by se posoudil váš podíl viny - vy jste o tom věděl... Zkuste se podívat na zákon o státní sociální podpoře - § 62, třeba zde:
   http://zakony-online.cz/?s114&q114=all

  • 18. 9. 2009 16:14

   annn (neregistrovaný) 82.210.249.---

   Re: Jak je to s určením otcovství-do kdy
   tady bych se na Vašem místě poradila s advokátem. Pokud se stidíte mu předkládat své úvahy, které tady popisujete, nebojte se
   jsou zvyklí na všechno možné. Poradenství Vás vyjde tak na 1 000 Kč, když si to sepíšete a ujasníte, co chcete od něj vědět.
   Ale klidně mu předestřete všechny své varianty úvah. Jsou na místě

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).