Hlavní navigace

Zahr. kapesné, cestovné

  • (neregistrovaný) 193.86.182.---

    23. 9. 2009 14:03

    už je mi to úplně trapné se ptát,ale vedení zas přišlo s nějakou (pro mě) novinkou...

    Pro přehlednost zasílám odkaz, kde jsem to již řešila:

    http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=610042


    Teď ovšem přišli s tím, že bych jim měla nechat ještě 40% sazby stravného jako kapesné, viz § 180.

    Ale podle mě je kapesné dáváno PŘED zahr. cestou a pokud jim nic nedali, tak potom to nemohou považovat za kapesné. Navíc mi tvrdili, že v jiném podníku zam-cům vyplácejí kapesné (těch 40% sazby) a to jim pak nechávají + ještě nárok na stravné, např. pokud měli 3x jído, vyplatí jim ještě 25% sazby stravného.

    Navíc se v § 180 píše, že kapesné se posyktnout MŮŽE (nikoli, že je to povinnost).

    Je to tak správně? Přijde mi, že je to nějak přitažené za vlasy... S tím kapesným.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2009 15:08

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: zahr. kapesné, cestovné
      U nás vyplácíme stravné + kapesné 40% ze stravného ,
      které používají při ZPC na uhrazení vedlejších výdajů.
      máme vše ve směrnici. kapesné automaticky vyplácíme při
      vydání zálohy , event. doplatíme po vrácení ze ZPC.
      pokud mají celodenní stravu hrazenou, sami si už stravné
      nenárokují, jen jim doplácíme těch 40% kapesné.

    • 23. 9. 2009 15:14

      ivi (neregistrovaný) 193.86.182.---

      Re: zahr. kapesné, cestovné
      A pokud nemají žádné vedlejší výdaje?
      Oni mají zajištěno jak ubytování, tak stravu... A myslím, že chlapovi 3 jídla denně nestačí (teď obhajuji vyplacení 25% stravného).

      Navíc, jak jsem psala u nás kapesné ani zálohy nedáváme (vedení nestíhá vybrat...), takže vše vyúčtovávám až po skončení ZPC.

      Ach jo, já už nevim....

    • 23. 9. 2009 15:43

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: zahr. kapesné, cestovné
      Máme vše ve vnitřní směrnici - nárok zaměstnance buď před
      nebo po skončení cesty na zaplacení kapesného ve výši 40%
      ze stravného, které nemusí doložit doklady , jako např.ubytování
      atd. Je to na spíš na toalety, telefon, taxi, šatnu atd.
      pokud si nevybere při záloze doplatím při vyúčtování ZPC,
      má na to dle směrnice nárok.
      V případě stravy, nevím jestli chlapovi nestačí pokud zahraniční
      firma hradí celodenní stravu (ženě , když má menší žaludek by stačila ?), ale naši zaměstnanci z etických i ekonomických
      důvodů při celodenním zajištění jídla, již stravné nežádají.

    • 24. 9. 2009 10:09

      Naďa (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: zahr. kapesné, cestovné
      Na odpověď paní Jany mám zcela jiný názor: stravné je nárokem zaměstnance, kterého se nelze vzdát, stejně jako ostatní náhrady za pracovní cesty. Tzn. že stravné vyplaceno být musí, i když si ho zaměstnanec "nevyžádá". A ke krácení stravného: dle ZP lze krátit stravné za každé poskytnuté hlavní jídlo ve výši dle ZP, 100% krácení v ZP není. Krátit lze jen v případě, že to máte stanovené ve směrnici nebo o tom, že budete krátit, upozorníte zaměstnance před nástupem na pracovní cestu. Jinak, i v případě, že mu poskytnete jídlo, krátit nesníte.

    • 24. 9. 2009 13:18

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: zahr. kapesné, cestovné
      je možné, že naši zaměstnanci myslí příliš"ekonomicky"
      a mají i přes 5x denně bezplatně zajištěné jídlo nárok ještě
      25% stravného + 40% kapesného z celého stravného.
      chtěla jsem se ještě prosím zeptat, když ZPC vyjde do 12
      hodin, má jídlo zajištěno celodenně bezplatně, jak tedy
      krátím ? 3 x 35% - tedy nedostane nic ? nebo v případě
      že se vejde ZPC do 6 hodin a má oběd a večeři bezplatně
      znamená , že krátím 2x 70% ? prosím moc o vysvětlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).